Tüm gün oturmanın etkilerini önleyecek 6 kolay egzersiz

Gün boyu oturmanın vücudumuza yaptığı etkiler son yıllarda daha da detaylı bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. Modern yaşamın oturmayı merkezine alan yapısı, maalesef bel ve boyun ağrılarından çok daha ciddi bir şekilde diyabet, kalp rahatsızlıkları ve hatta kanser gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini artırıyor.

Bunun önüne geçmek için yarım saatte bir kalkmak gibi küçük öneriler önemli olsa da, eklemlerimizi ve kaslarımızı güçlendirecek kolay egzersizleri günlük programınızın bir parçası yapmak da oldukça önemli.

TIKLAYIN: Oturmak sigara içmek kadar kötü mü? Oturmanın kötü etkilerini azaltmak için 14 öneri

Yoga

Nefes kontrolü ile beraber vücudu güçlendirmeyi ve esnetmeyi sağlayan yoga, oturma ile kaybedilenleri geri kazanmakta oldukça etkili.  Bununla beraber yoga sadece bedeni değil aklı da merkezine alıyor. Rahatlatıcı ve sakinleştirici yoga uygulamaları stres seviyenizi de azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Pilates

Bale sanatçıları için geliştirilen bir fiziksel egzersizden doğan Pilates, vücudun ağırlık merkezinin güçlenmesine ve duruşunu düzeltmesine yardımcı oluyor. Pilatesin asıl amacı, kasları daha elastik bir şekilde geliştirip, tüm vücut gücünü artırmak ve bunu dengeli bir şekilde dağıtmak. Bunun için özellikle denge toplarının ve pilatese özel aletlerin kullanılması da mümkün.

T’ai Chi

Bir uzak doğu dövüş sanatı olarak ortaya çıkan T’ai Chi felsefesinin merkezinde vücudun yanı sıra aklı da eğitmek var. Bunun için fiziksel sağlık; stresi ve kasılmaları rahatlatarak, fiziksel hareketlerin sakinliği üzerinden meditasyon yaparak ve kaba güç yerine kaçınmayı tercih ederek destekleniyor.

T’ai Chi hareketlerinde  vücudun duruşu, kontrolü oldukça önemli bu yüzden hem denge hem de koordinasyon yetenekleri gelişiyor.

Yüzme

Eklemlerinizi korumak, kaslarınızı güçlendirmek, nefesinizi kontrol etmek ve  dayanıklılığınızı artırmak için oldukça kolay bir egzersiz olan yüzme, tüm vücudunuzu çalıştırıyor ve kendi seviyenize göre hareket etmenize de izin veriyor.

Stres yok edici olarak tanımlanan yüzme, odaklanmaya ve konsantre olmaya da yardımcı oluyor, hatta astım hastaları için bazen çözüm bile olabiliyor. Her ne kadar kendi başınıza öğrenmesi kolay olsa da doğru teknikleri en verimli şekilde kullanmak için bir kaç ders almayı tercih edebilirsiniz.

Yürüme

Her ne kadar modern yaşam bizi koltuğa hapsetse de, insan vücudu hareket için evrimleşti. En basit bir şekilde yürümek bile kemik yoğunluğunu ve gücünü artırmaya ve korumaya yardımcı oluyor. Temponuzu artırarak yürürseniz aynı zamanda kilonuzu da kontrol altına alabilirsiniz.

Koşu

Biraz daha plan ve rahat bir ayakkabı isteyen koşuyu her yerde yapmanız mümkün. Ama dizlerinizi ve kalçanızı korumak için rahat ve koşuya özel bir ayakkabınızın olması şart.

Koşu da aynı şekilde hem aklınızı boşaltmaya, hem de sağlığınızı dengelek için en yararlı egzersizlerden biri. Başlamadan önce bir kaç hareket ile gevşemeyi unutmayın, uzun süre koşmak yerine kısa süren ama sayıca fazla koşular da vücudunuza negatif etki yapmanın önüne geçecektir.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, Ofis, Spor
Limon, portakal ve greyfurt kabuklarını atmayın, viyol yapın!

Bolca vitamin içeren kabukları tohumunuz filizlendikten sonra doğrudan fide ile beraber saksıya ya da bahçeye dikebilirsiniz.

Kapat