Türcülük ve cinsiyetçilikten uzak bir yaşam için: Kadıköy Hayvan Hakları Çalışma Grubu kuruldu!

Türcülük ve cinsiyetçilikten uzak, doğanın hayvanlara tanıdığı yaşama hakkını korumak ve toplumu bu konuda bilinçlendirmek için gönüllüler 11 Nisan 2017’de bir araya geldi. Doğa ve kentte yaşayan hayvanların haklarını yerelde de etkili bir biçimde savunmak amacıyla Kadıköy Kent Konseyi’nin destekleriyle Hayvan Hakları Çalışma Grubu kuruldu.

TIKLAYIN: Sokakta başlayan dostluk: Umut ve Nazo

Gönüllülük esaslarına dayanarak Kadıköylü hayvanseverlerin bir araya gelmesiyle oluşan grubun ilk toplantısında Hayvan Hakları Komisyonu, İstanbul Veterinerler Odası, Hayvanlara Adalet Platformu, Haçiko Derneği, Tema Vakfı Eğitmenleri ve birçok dernek ve oluşum gönüllüsü yer aldı. Grubun başlıca amaçları, doğayı ve hayvan haklarını korumak, toplumu bu konuda bilinçlendirmek, 5199 no’lu yasada yapılması gereken değişiklikler için birlik sağlamak ve yerelde hayvanların özgürce ve güvenle yaşamasını sağlamak olarak belirtildi. Kısacası türcülük ve cinsiyetçilikten uzak bir yaşamı topluma benimseterek hayvanların en iyi şekilde yaşamalarını sağlamak da denilebilir.

Kadıköy Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu yaş sınırı olmadan herkesin katılımına açık. Katılımcılar özgürce düşüncelerini belirtebilir ve tartışmaya sunabilir. Hangi alanda gönüllü olacağını seçen katılımcılar, o alana yoğunlaşarak hayvanlar için mücadelesini sürdürebilir.


Diğer yandan, Kadıköy Kent Konseyinde ya da Kadıköy Tasarım Araştırma Katılım Atölyesi’nde (TAK) gerçekleşecek toplantıların ilkinde, mücadeleyi her alana yaymak için alınan ortak karar doğrultusunda buluşmalarda ve toplantılarda vegan-vejetaryen gıda tüketilecek.

Siz de hayvanların yaşam hakkını önemsiyor ve sizin gibi kişiler ile bir araya gelmek istiyorsanız bir sonraki toplantıya katılarak neler yapmak istediğinizi ya da neler yapabileceğinizi gönüllülerle paylaşarak ortak bir proje doğrultusunda ilerleyebilirsiniz.

Kadıköy Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubunun düzenleyeceği etkinlikleri ve projeleri takip etmek için www.facebook.com/kadikoyhayvanhaklari adresini takip edebilirsiniz.

Not: Sonraki toplantı 11 Mayıs Perşembe günü 18:30’da gerçekleşecektir.
Toplantı yeri: Kadıköy Kent Konseyi (Hasanpaşa Mahallesi, Kurbağalıdere Cd. No:21 Kadıköy/İstanbul)

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Hayvanlar, İyi haberler, Kent, Topluluklar
37 yıl boyunca her gün ağaç dikerek bir orman büyüten Jadav ile tanıştınız mı?

37 yıldır tohum ve fidan dikmeye devam eden Jadav'ın Ormanı şimdi Belgrad Ormanı kadar bir alanı yani 5 bin metrekarelik...

Kapat