Türkiye geçtiğimiz yıl Avrupa’dan en fazla çöp ithal eden ülke oldu

Avrupa Birliği tarafından hazırlanan son rapora göre Türkiye geçtiğimiz yıl Avrupa ülkelerinden en fazla çöp ithal eden ülke oldu. 2021 yılında Türkiye, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden 14,7 milyon ton çöp ithal etti. Bu miktar Avrupa Birliği ülkelerinden tüm dünyaya yollanan atıkların neredeyse yarısına eşit.

Türkiye’den sonra en fazla atık ithal eden ülke olan Hindistan’a yollanan atık 2,4 milyon ton yani Türkiye’ye gelen miktarın yaklaşık yedide biri. Hindistan’ı 1,9 milyon tonla Mısır; 1,7 milyon tonla İsviçre ve 1,5 milyon tonla Birleşik Krallık takip ediyor.

Bunun yanında 2021’de AB’den AB dışı ülkelere atık ihracatı, 2004’ten bu yana yüzde 77 artarak 33,0 milyon tona ulaştı.

2021’de, hurda metal atıklarının (demir ve çelik) ihracatı 19,5 milyon tona ulaştı ve AB’den yapılan tüm atık ihracatının yarısından fazlasını (yüzde 59) oluşturdu. Türkiye, AB’den ihraç edilen tüm hurda metal atıklarının yaklaşık üçte ikisine (yüzde 67) tekabül eden 13,1 milyon tonla atıkların ana varış noktası hâline geldi.

Çok daha düşük bir seviyede olmasına rağmen, 2021’de AB’den önemli miktarda kâğıt atığı da ihraç edildi. İhraç edilen 4,4 milyon ton, AB’nin 2021’deki atık ihracatının yüzde 13’ünü oluşturuyor. Hindistan, 1,2 milyon tonla (tüm kâğıt atıkların yüzde 26’sı) AB’den en çok atık kâğıt ithal eden ülke oldu. Hindistan’ı 0,9 milyon tonla Endonezya ve 0,4 milyon tonla Türkiye takip ediyor. Türkiye AB’den ihraç edilen toplam kâğıt atığının yüzde 10’unu alıyor.

Kaynak: Eurostat

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Daha fazla Banner Right Side, Ekoloji, Geri Dönüşüm
İstanbul’a yakın 13 Mavi Bayraklı plaj

2022 yılı Mavi Bayrak ödülleri açıklandı. Bu yıl Türkiye’de 531 plaj, 24 marina, 5 bireysel yat ve 15 turizm teknesinde Mavi Bayrak dalgalanacak. Bu...

Kapat