Üniversitelilerin yaptığı bu küçük değişiklik, plastik kahve bardaklarının kullanımını azalttı

Çok yakın bir geçmişe kadar, İngiltere’de bulunan Winchester Üniversitesi yılda 191 bin tek kullanımlık bardağı sıcak içeceklerin kullanımına harcıyordu. Bu tek kullanımlık bardaklar genelde direkt çöpe atılmakta ve kağıt ile plastik karışımından üretildiği çok zor geri dönüştürülmekte.

Bu durumun önüne geçmek için Winchester Üniversitesi kahve fiyatlarında kendi bardaklarını getirenlere yaklaşık 1₺’lik indirim yapma kararı almıştı. Ama yetkililer bu durumun çok da etkili olmadığını, insanların bu indirimi kullanmadığını gördü. Bu yüzden üniversite fiyatlarda yeniden bir değişiklik yapma kararı aldı.

Kendi bardaklarını getirenlere indirim yapmak yerine, üniversite tüm sıcak içeceklerin fiyatlarını 1₺ aşağı çekti ama bununla beraber tek kullanımlık bardağı kullananlara 1₺’lik bir ceza uygulamaya karar verdi. İçeceklerin fiyatları böylelikle değişmemiş oldu ama yeni beklenti kendi bardağınızı getirmenizdi.

“Senin kampüsün, senin gezegenin”

Üniversite aynı zamanda öğrencilere yeniden kullanılabilir bardaklar da dağıttı. Öğrenciler, artık evden çıkarken bu bardakları yanlarına aldıklarını çünkü ekstra bir ücret ödemek istemediklerini belirtiyor. Yetkilerde öğrencilerin artık bu bardakları yanında taşıdıklarını görmüş.

Bu uygulama ile bir yılda 34 bin tek kullanımlık bardağın çöpe gitmesini engellemiş oldu. Yetkililerin kullandığı sistem bu bir yıl sonunda daha da büyümüş durumda. Sıcak içeceklerin satışında azalma olmamışken, yeniden kullanılabilir bardaklar artık her 3 satışın birinde kullanılmakta.

Üniversite yetkilileri her ne kadar yanlış gibi gözükse de insanların alışkanlıklarını anlamlı bir şekilde değiştirmek için ceza sisteminin olması gerektiğini söylüyor ve eğer hükümetlerin de aynı şekilde hareket etderse daha ciddi bir değişiklik göreceğimize inanıyor.

Bu durum ABD’de plastik torbalara karşı konulan yasaklar ve ceza sisteminde de kendini göstermekte. Chicago ve Hawaii’de plastik torba yasaklarından, marketler kuralların arasından sıyrılarak ve torbaları öyle olmasalar bile “yeniden kullanılabilir” olarak etiketleyerek kurtulmuş gibi gözüküyor. Bu eyaletlerde ciddi bir düşüş görülmemiş.

Ama Kaliforniya ve Washington DC’de torbalara konulan ceza ücreti, plastik torba kullanımlarını ortalama %60 oranında azaltmış. Bu değişimleri göre Chicago da yakın bir zamanda kendi yasasını değiştirmiş ve plastik torbalara 35 kuruşluk bir kullanım ücreti getirmiş. İngiltere’de de plastik torbalara getirilen 30 kuruşluk bir kullanım bedeli plastik torba kullanımını %85 oranında azaltmış durumda.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Geri Dönüşüm, Kurumsal Sürdürülebilirlik
Bir yılda İtalya’nın yüz ölçümü kadar kayıp: 2017 yılında Dünya, her saniyede bir futbol sahası büyüklüğünde ormanı kaybetti

Küresel Orman İzleme girişiminin yayınladığı rapora göre 2017 yılında Dünya, her saniyede bir futbol sahası, her günde bir New York...

Kapat