Unutkanlara özel, altı ofis bitkisi

Ofisinizde ya da evinizdeki küçük bir odada yetiştireceğiniz bitkiler; içerisinde bulunduğunuz ortamın hava kalitesini artırmakla kalmaz, ortama hoş bir koku yayar ve iç dekorasyonda oldukça hoş bir rol oynar. Fakat ne yazık ki dekorasyon dergilerinin renkli sayfalarını süsleyen o rengarenk çiçekleri ev içerisinde yetiştirmek her zaman kolay olmayabiliyor.

Her bahar pencere önlerine ektiğim çiçekleri kedimin gazabından korumak için 50 takla atan biri olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bir de yoğun tempoda çiçekleri sulamayı, güneşe göre konumlarını ayarlamayı unutmak gibi sorunlar var tabi.

Kendimden yola çıkarak kısa bir araştırma yaptım ve düşük seviyede güneş ışığı ve suyu ideal yaşam koşulları olarak bellemiş, çok fazla büyüyerek ortamı işgal etmeyecek bitkiler buldum: Unutkanlara özel altı bitki.

1. Bodur Limon Ağacı
234423423

Küçük bir odanın içerisine bir ağaç yerleştirmek ilk başta pek mantıklı gözükmese de bodur limon ağacının en iyi koşullarda iki metreye kadar büyüdüğü düşünülürse, basit budama işlemleriyle odanızın bir köşesinde limon ağacı besleyebilirsiniz. Tüm yıl boyunca dallarda açacak sarı limonlar ve muhteşem limon kokusu bu kadarcık çabayı hak ediyor.

Ağacınızın yaşamına devam etmesi için yapmanız gerekenler toprağını nemli tutacak kadar su vermek, aklınıza geldikçe yapraklarını su fısfısıyla nemlendirmek ve ayda bir bitki besleyici doğal karışımlardan vermek. Limon ağacı saksınızı güneş ışığı alabileceği pencere önüne koyun. Ağaç fidenizi civardaki sera ve çiçekçilerden temin edebilir ya da ilk limonunuzu dalından koparmak için 6-7 ay bekleyecek sabrınız varsa tohum ekebilirsiniz.

2. Nane

23423423423(6)

Çok yoğun ve stresli olduğunuz dakikalarda bir an durun ve nane yapraklarına bakın. Bir yaprak naneyi koklamak ya da çiğnemek sinirleri gevşetir, aroması mide bulantısına iyi gelir ve boğazdaki bakterileri temizleyerek nefesi ferahlatır. Nanenin bir sürü çeşidi var ve yetiştirmesi de çok kolay. Fidelerin toprağını nemli tutun ve yıl boyunca güneş alacağı bi yerde tutun yeter.

3. Lavanta234234432

Lavanta, renkli çiçekleri ve mis kokusuyla kasvetli bir odanın havasını değiştirmek için ideal bitkilerden. Lavanta kokusunun yayıldığı alanı genişletmek için kurumuş yaprakları küçük keselere doldurup dolap ve çekmece içlerine de yerleştirebilirsiniz.

Lavanta bitkisi güneş ışığı ve havadar ortamı sever bu yüzden saksınızı pencere önüne ya da odanın içerisinde güneş alan bir bölgeye, klimanın önüne koyabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer ayrıntı ise ekeceğiniz saksı toprağının kumlu olması.

4. Aloe Vera

23243234

Aloe vera bitkinizi odanızdaki bir eczane gibi düşünün (en azından güneş yanığı gibi cilt problemleri için). Yalnızca bir yaprağı hafifçe kırın ve içinden çıkan sıvıyı cildinize sürün. Aloe vera, fazla güneş almayan odalar için ideal bitkidir çünkü yaprakları fazla güneş altında kaldığında kahverengiye döner ve ölür. Bu bitki aynı zamanda çok fazla sulama da gerektirmez. Biraz büyümüş bir bitki satın aldığınız sürece aloe vera, yetiştirme konusunda size zorluk çıkarmayacaktır.

5. Afrika Menekşesi

23443224

Afrika Menekşesi neredeyse her türlü ortama uyum sağlayan muhteşem bir bitki. Üstelik pencere pervazına sığacak kadar da küçük. Afrika menekşesi fazla su istemez ve çok çeşitli hava şartlarında yaşamını sürdürebilir. Güzelliğiyle tanınan bu bitki aynı zamanda içinde bulunduğunuz odanın havasını da temizleyerek daha ferah bir ortam sağlar.

6. Kaktüs

12321

Bir kaktüsü ne kadar süre hayatta tuttuğunuz size kendinizle ilgili temel bir bilgi verebilir: Eğer kaktüsünüz ölürse, bir çölden daha az misafirperversiniz demektir. Yapmanız gereken yegane şey, çok sulamamak. Kaktüsler artık süpermarketlerden bile satın alınabiliyor. Bu arada kaktüsünüzü bilgisayar yanına yerleştirmenin sizi elektromanyetik ışınların bir kısmından koruduğuna dair tartışmanın devam ettiğini de hatırlatalım.

(Kaynak: The Daily Green)

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Hayat, Ofis
Yaşasın tohumlar

Yerel tohumların çoğaltılması için Tohum Takas Ağı Projesi yürütülüyor.

Kapat