Yarımadalı onu yemez!

25 yıldır İzmir Körfezi’nden çıkıp Karaburun Yarımadası‘nın kıvrımlı yollarını boydan boya kat ediyorum ben. Balık çiftliği nedir iyi bilirim. 25 yıldır, ailemin Karaburun’da işlettiği restorana gelen müşterilerin ‘aman çiftlik olmasın da…’ dediklerine, Mehmet amcanın yegane geçim kaynağı olan balıkçılığa ket vuran balık çiftliklerinden yakınışına şahit oluyorum.

Kendimi bildim bileli Yarımadalıların ‘Körfez‘ diye bildiği koyun kıyısından arabayla geçerken hüzünle bakıyorum sazlıklarla kaplı, bataklığa dönmüş bulanık suya. Bilen bilir, yöre halkı yıllardır bıyık altından güler o koya kurulan Ortadoğulular Sitesi‘ne. Çoğunluğunu Ankaralıların oluşturduğu ev sahipleri için “tabii Egeli değil ki onlar ne bilsinler Körfez’i, çiftliği; deniz kenarı görünce alıverdiler bataklıktan evleri” derler.

Balıktan anlayan yemez çiftlik balığını. Normalden hızlı geliştiğinden, yapay yemlerle beslendiğinden ve hareket alanı kısıtlı olduğundan yavandır tadı. Tabi her şeyin olduğu gibi çiftlik balığının da alıcısı vardır, daha hesaplıdır çünkü. Bizim restoranda da belli sayıda bulundurulması gerektiğinden çok girdim balık çiftliği kapılarından. Çok iyi bilirim o havuzların kasvetini, burnumu sızlatan kokusunu ve suya daldırılan yosun tutmuş ağdan kepçeleri. O yüzden kimse bana balık çiftliği anlatmasın, ne olduğunu çok iyi biliyorum ben.

orkinos2Şimdi oklar Seferihisar‘a çevrilmiş, orkinos çiftliği kurulmaya çalışılıyor bu toprakların ilk Yavaş Şehrine. Tarımıyla, doğasıyla, yaşam şekliyle SlowCitta mantığına gönül vermiş Seferihisar yer mi bunu? Projenin varlığından haberdar olduğumda; ağzına fabrikasyon balık sürmediği gibi, kapısından da sokmaz çiftlikçileri benim bildiğim Seferihisarlı diye düşünmüştüm.

Yanılmamışım. Ayağa kalktı Seferihisar, isyan bayrağını açtı, “Sokmayacağız’!” diyor. “Dedelerimizden temiz aldık, torunlarımıza temiz bırakacağız!” diyor. Ülkenin dört bir yanından çevrecileri, sivil toplum kuruluşlarını, sanatçıları, basını aldı arkasına ‘Sığacık Körfezi‘ni vermeyeceğiz!’ diyor bu pazar.

Bu ilk eylem değil, son da olmayacak bu proje rafa kalkmadıkça, biliyorum. Tanıyorum çünkü Yarımadalıyı ben, ben de Yarımadalıyım ben de istemiyorum.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ekoturizm, Gündem, Hayvanlar, Kent, Topluluklar
Facebook’ta dünyayı kurtaracağız

Ecotopia'da oyuncular tarlalarını büyütmek yerine, ellerinde bulunan sorunlu ve kentsel çürümeye maruz kalmış arazinin yapısını iyileştirmek için uğraş verecekler.

Kapat