Yarın günlerden neydi?

Hiç yazasım gelmiyor, düşündükçe utanıyorum yaşananlar adına ama yarın Dünya Hayvan Hakları günü. Üç gündür Bolluca’da yaşananlar ne ilk ne de son olacak.

Yıllardır öğrenemedik kedilerle, köpeklerle birlikte var olmayı. Doğal yaşam alanlarını betonla kaplamak yetmedi, sığındıkları parklardan da kovduk. Kamyonlara doldurup kuş uçmaz kervan geçmez yerlere bıraktık ki ayak bağı olmasınlar bize.

Bolluca’daki yüzlerce köpeğin hayatı, kendilerine yiyecek ve su götüren hayvanseverlere bağlıydı zaten. Hayvan haklarının karşılığında bunu almışlardı, bunu ‘hak’ edebilmişlerdi. Üç gündür Bolluca’da terk edilen yüzlerce köpekten zehirlenen, uyuz kapan, hastalıktan ayağa kalkamayanlarla uğraşıyor onlarca gönüllü. Sevgileri, hevesleri çoğunu kurtarıyor, bazılarını kurtarmaya hiçbir şey yetmiyor. Günlerdir her şeyi bırakıp Bolluca’da yatıp kalkan gönüllü bireylere, yardım etmeye çalışanlara karşı “bunca aç insan varken kedi köpekle mi uğraşıyorsunuz?” sesleri yükseliyor.

Şaşırmıyorum, şaşıramıyorum. Bugün bitecek, Bolluca bitecek, bir başkası başlayacak. Zevk için sopayla köpekler dövülecek, kediler parçalanacak, daha şanslı olanlar barınaklara terk edilecek, hayvanlara ‘fazlalık’ muamelesi yapılmaya devam edecek. Hayvanseverler ‘hiç yapacak bir şey kalmamış gibi kedi köpekle uğraşan insanlar’ olmaktan kurtulamayacaklar. Keşke böyle olmasa, keşke hiçbiri olmasa ama oldu, oluyor ve ne yazık ki olacak.

Bu arada yardım etmek isteyenler için ihtiyaç listesi şurada güncelleniyor. HAYSEV banka hesabına açıklama kısmına “Bolluca Köpekleri” yazarak yardımda bulunulabiliyor.

Banka: Ziraat Bankası Şube : Çankaya (798) Hesap Sahibi: Hayvansevenler Derneği (Haysev) Hesap No: 56997864-5002 IBAN : TR77 0001 0007 9856 9978 6450 02Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın