Yeni moda: Upcycling

Yoksulluğun kamçıladığı yaratıcılıkla dirsekleri eprimiş eski kazağı yeleğe dönüştüren büyüklerimize gecikmiş bir özür ve minnet borcumuz var! Çünkü o kazaktan bozma yeleği severek giymedik bir çoğumuz, vitrinde gıcır gıcır duran giysilerde kaldı hep gözlerimiz.

Eşyanın ömrünü uzatmak için türlü çarelere başvurulan dönemlerden her şeyin çarçabuk tükedildiği zamanlara geçişimiz pek hızlı oldu! Zamane tüketme alışkanlıklarının çevresel etkilerini ve küresel eşitsizliğe katkılarını gördükçe eskileri yeniden kullanabilmek için çabalayan büyüklerimizin maharetlerini arar ve anar olduk!

Ve sonunda yenileme ve tekrar kullanma devri havalı bir isimle geri geldi: Upcycle! Tüm dünyada yayılan çevre ve sosyal adalet bilinci eski alışkanlıkların yeniden hatırlanmasını sağladı ve Upcycle kültürü sayesinde eşyalar/malzemeler yeni biçimlerde ve farklı amaçlar için kullanılıyor, yani çöpe gitmekten kurtuluyor. Bu akım özellikle sanal ortamda gelişen bilgi alışverişi ve görsellerin paylaşımıyla gelişiyor.

Şarap mantarından banyo paspası, kaykaydan sehpa, koltuk, raf, askılık, plastik şişe kapaklarından duvar saati hatta bira şişelerinden tapınak yapanlara rastlamak mümkün Upcycle dünyasında. Siz de kullanılmayan eşyalarınıza yeni bir kimlik kazandırmak isterseniz hemen her evde bulunan eski yılbaşı süsleri ve soda şişeleriyle şık bir lamba yaparak hızlı ve basit bir başlangıç yapabilirsiniz.

Daha fazla ilham ve bilgi için:

http://hipcycle.com/
http://www.recyclart.org/

BUNU DA OKU:  Tüketiciler yeni çıkan cep telefonlarının hızına yetişemiyor
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Dekorasyon, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Hediye, İyi haberler, Kendin yap, Mobilya
Batman’da akış tersine dönüyor

Hasankeyf'i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı'nın ve bu topraklardaki tüm HES'lerin yapımına da karşı olan eko-köy girişimcileri elektrik tüketimlerini...

Kapat