Yeni okul yılında atığını azaltmak isteyenler için 6 öneri

Uzun ve tatlı yaz tatili sona erdi ve yeni eğitim öğretim yılı başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, okulda düzenli kullanmak için bir takım malzemelerin listesi ortaya çıktı. Bu malzemeleri seçerken çevreye etkisi daha az veya daha uzun süreli kullanabileceğiniz ürünler almak isterseniz, bu listeye göz atmanı tavsiye ederiz. Sizin için altı maddede çevreye duyarlı bir öğrencinin alışveriş listesini nasıl gözden geçirebileceğini derledik.

#1 Elinizdekileri kontrol edin

Geçen seneden kalan malzemelerinizi kontrol edebilirsiniz. Bu sayede, eğer fazladan defteriniz varsa onu kullanabilir, fazla kalem almak zorunda hissetmeyebilirsiniz. 

#2 Etik üretimleri tercih edin

Çanta gibi her sene yıpranmamasını istediğiniz ürünlerde etik üretimleri tercih edebilirsiniz. O sene yapacağınız çanta yatırımının seneye de kullanılabileceğini düşünerek alın. Eğer uygun fiyatlı olduğu için plastik içeren, kolay yıpranabilir “hızlı üretim” ürünü alırsanız bir sonraki sene tekrar aynı sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

#3 Paketli gıda yerine sağlıklı atıştırmalığınızı yanınızda götürün

Kantinlerde satılan çoğu ürün rafine şeker ve bir sürü kimyasal içeriyor. Onun yerine, yanınızda kuruyemiş, sağlıklı atıştırmalık veya meyve götürürseniz ve atık oluşmaması için çok kez kullanılabilir balmumu yiyecek saklama kumaşına sararsanız hem vücudunuza hem doğaya bir iyilik yapmış olursunuz.

#4 Plastik su şişesi yerine matara 

Uzun geçen okul gününde kendinizi susuz bırakmamak oldukça önemli. Bu su ihtiyacınızı karşılarken doğaya da iz bırakmamak adına yanınızda mataranızı taşıyabilirsiniz.

#5 Paylaşın veya takas edin

Eğer uzun yıllardır aynı çantayı kullanıyorsanız ve sıkıldıysanız, bir arkadaşınızla çantaları değiş tokuş etmeyi teklif edebilirsiniz. 

#6 Her üründe sürdürülebilirliği göz önüne alın

Cetvel gibi çantanın olmazsa olmazı ve uzun vadede de kullanılacak ürünlerde kaliteli malzemeye yönelin. Tahta veya metal malzemeden üretilmiş bir cetvelin bütün öğrencilik hayatınız boyunca dayanması oldukça olası.

Yeni eğitim öğretim yılınızın az atıklı, oldukça öğretici ve bol paylaşımlı olmasını dileriz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Sinem Uğurdağ

Istanbul’da başlayan hayat yolculuğum farklı kıtalarda yaşadığım uzun soluklu deneyimlerle birlikte tüm heyecanıyla devam ediyor. Yoga, kamp, fotoğraf, müzik festivalleri ve yemek yapmak vazgeçemediğim ve nerede olursam olayım hayatıma renk katan ilgi alanlarım. Bunların yanı sıra, doğayla ilişkimi her geçen gün daha da güçlendiriyorum; farklı coğrafyaları gözlemledikçe dünyamızın tabiatına hayranlığım artıyor. Herkesin önce kendi bedenine sonra etrafındaki canlılara karşı sorumlu olduğuna ve bunun bilincinde olan her bireyin farkındalık yaratması gerektiğine inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Beslenme, Çocuk ve Bebek, Eğitim, Ekoloji, Geri Dönüşüm, Hayat, Sağlık, Sanat ve Tasarım
Tunç Soyer iklim krizi mücadelesine destek sözü verdi

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Karaburun Bilim Kongresi'nde, iklim krizi konusunda acil önlemler alınması gerektiğini savunan Sıfır Gelecek Platformu da katıldı.

Kapat