Yeşil aklamadan (greenwashing) kendinizi koruyun!

Bir kelime, bir terimden bahsetmek istiyorum. İngilizcesi “greenwashing” olan bu kelime yine İngilizce’de çok güzel kendini anlatan bir terim, Türkçe karşılığı ise “yeşil boyama/yıkama”. Türkçe’de ne yazık ki o etkisini kaybediyor ancak yakında ülkemizde de çok kullanılmaya başlayacağını düşünüyorum.

Tam olarak anlatmaya çalışayım “greenwashing”in ne olduğunu. Kısaca bir ürünün aslında doğaya dostmuş gibi sunulmasına denilir. Yani bir şirket kamu tarafından çevre dostu ve dünyaya karşı sorumluluklarının bilincinde olduğunu göstermek amacıyla kullandığı bir taktiktir. Ne yazık ki günümüzde baktığımızda hiç de doğa dostu olmayan şirketlerin bunu bir reklam unsuru olarak kullandıklarını görüyoruz. Şirketin karanlık yüzüne perde çekip kamu yararına çalışmalar yaptıklarını, dünya adına uğraştıklarını söyleyen bu şirketlerin genelde günahları o kadar çoktur ki, kimse üstlerine gelmeden onlar bir tedbir almak amacı ile halkı manipüle etmek isterler, aslında yeşile saygıları yoktur sadece araç olarak kullanılar ve halkı yanlış yönlendirirler. Kısacası “greenwashing” diye bir şey olduğunun farkında olmalı ve birilerine paye verirken ince bir süzgeçten geçirmeliyiz. Bu çokca duyduğumuz “Yüzde yüz çevre dostu” “Yüzde yüz doğal” tanımlamaları gerçekten verilere bakıldığında bir anlam teşkil eder mi yoksa sizi kandırmaya mı çalışır? Bizden söylemesi!

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Gündem, Kent, Kurumsal Sürdürülebilirlik
Buğday’ın senden küçük bir ricası var…

Buğday'ın senden küçük bir ricası var.

Kapat