Yeşil ofis tüyoları…

Dünyanın dört bir tarafındaki yeşil ofislere hayranlıkla bakıyoruz hep. Peki bizim ofislerde durum nasıl? Pek de parlak değil galiba… Hem çevre dostu hem de ‘cool’ fikirleri uygulamak ne kadar zor olabilir? Ofise gururla gitmek, kendinizi iyi hissetmek için birkaç öneri.

Ofisinizde günlük yemek ihtiyacınız karşılayan bir yemek sağlayan bir yemekı salonu bulunuyorsa 1-0 önde başladınız demektir.

Bulunmuyorsa dışarıdan yemek sipariş etmemeye özen gösterin, yemeğinizi evden getirin diyeceğim ama o da her zaman mümkün olamayabiliyor. Dışarıdan yemek söylerken satıcıya ofisinizde zaten bulunan (çatal-bıçak-mendil vs) malzemeleri getirmemesini söyleyin, mümkün olduğunca az ambalaj malzemesi kullanmaları konusunda uyarın, yemek sepeti’nin “bana aşağıdakileri gönderme” kutusunu işaretlemeyi unutmayın.

Dediğim gibi eğer yapabiliyorsanız yemeğinizi evden ve yıkanabilir kaplarda getirin. Böylece hem sağlıklı gıda tüketme şansınız olur, hem de boş yere ambalaj malzemesi kullanmazsınız. Gıdalarınızı vakumlu cam saklama kaplarında ya da kese kağıdında taşımayı unutmayın.

Gıdayı kesinlikle plastik ve kağıt bardak-tabakta tüketmeyin. Bu ürünlerin hem sağlığınız hem de çevre için ciddi tehdit oluşturduklarını unutmayın. Çalışma arkadaşlarınızı ofise bir bulaşık makinesi almaya ikna edin. Cam ve seramik tabak ve bardaklar hem daha şık hem de daha sağlıklı. Ofise elinde kahve ile gelenler piyasadaki onlarca paslanmaz çelik matara arasından seçim yapabilirler.

Gün içinde gerekli-gereksiz yüzlerce belge basılıyor. Mesai saatlerinde katledilen ağaç sayısı yürek burkucu. Ofis masanıza yeşil bir bitki almak hem kendinizi kağıt israfı konusunda uyarmanızı hem de bitkinizin yaydığı temiz havayı solumanızı sağlar.

Kağıt kullanımının kaçınılmaz olduğu durumlarda kullanabileceğiniz birçok yardımcı bulunuyor. WWF’in geliştirdiği yazdırılamaz dijital dosya formatı,

%80’e kadar düşük enerji harcayan ve kullanıcı başından kalktığında otomatik kapanma özelliğine sahip LCD monitörler

Kullanılmış malzemeden yapılan ofis setleri, defter ve kalemler

Yazıcınızla ortak çalışarak kağıt israfını azaltan yazılımlar.

Ofistedeki enerji tüketim canavarını yakalamak için,

Harekete duyarlı lambalar,

Doğa dostu yazıcı ve kartuşlar, ile yazıcı da kullanmak için yine geri dönüştürülebilen kağıtlar,

Isı yalıtımlı duvar ve pencereler,

Kağıt yerine yıkanabilir mendil ve havlular,

Geri dönüşüme uygun çöp kovaları,

Enerji tasarruflu klima (mümkünse pencereler açık oturma),

Ve tabii, personel servisi ya da toplu taşıma.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Dekorasyon, Hayat, Kendin yap, Ofis
Emmy Ödülleri de yeşerdi

Yine büyük bir etkinlik çevreye duyarlı olma yolunda örnek teşkil ediyor.

Kapat