Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

#1 ABD’nin Los Angeles ve San Diego’da şehirlerinde, tek kullanımlık kahve bardaklarında ve yiyecek kaplarında kullanılan köpüklü plastik olan polistirenin satışı ve dağıtımı yasaklandı.

Kaynak: Grist

#2 Şimdiye kadar kaydedilen en yüksek seviye karbon emisyonu 37,5 milyar ton karbondioksit ile 2022 yılına ait.

Kaynak: The Washington Post

#3 Munzur Vadisi’ndeki HES ve baraj projeleri, yargı kararıyla ortadan kalktı. 12 yıllık çevre mücadelesi olumlu sonuç verdi.

Kaynak: Sözcü

#4 Erciyes’te küresel ısınma kaynaklı yetersiz kar yağışı nedeniyle kayak pistlerine suni kar yağdırılıyor.

Kaynak: bianet

#5 Adana’da Ceyhan Nehri’ne karışan kimyasal nedeniyle binlerce balık ve arı öldü.

Kaynak: Hürriyet

#6 Türkiye’de ilk defa Marmara Denizi’nin karbon yutma kapasitesi hesaplanacak.

Kaynak: Yeşil Gazete

#7 Cengiz İnşaat tarafından Cennet Koyu’nda yapılacak tesis için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan “ÇED gerekli değildir.” kararı çıktı.

Kaynak: gazete Duvar.

#8 Kanada Hükümeti, yerli toplulukların liderliğiyle iklim krizine karşı mücadele planlarına yatırım yapıyor. Hükümet, ülkenin 2030 ve 2050 sera gazı emisyonlarını azaltma hedeflerine ulaşabilmesi de dahil olmak üzere birçok çözüm için 5,8 milyon dolarlık fon sağladığını duyurdu.

Kaynak: india EducationDiary.com

#9 Uluslararası Olimpiyat Komitesi, iklim değişikliğinden dolayı 2030 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak şehrin seçimini erteledi.

Kaynak: DW

#10 İklim aktivistleri İtalya’nın Milano kentindeki ünlü La Scala Opera binasına, açılış gecesinden önce boya fırlattı.

Kaynak: THE LOCAL it

#11 Yüksek sıcaklık altında çalışmak hamile kadınlarda fetüse zarar veriyor.

Kaynak: MedicalXpress

#12 Dyson’un yeni kulaklıkları aynı zamanda havayı temizleyen bir maskeye de sahip. Şirket, hava filtrelerinin 0,1 mikron kadar küçük olanlar da dahil olmak üzere parçacıkların yüzde 99’unu engelleyeceğini iddia ediyor.

BUNU DA OKU:  Dünya Ekonomik Forumu raporu: Bu yıl ekonomik riskler değil, iklim değişikliği ve savaş öne çıkıyor

Kaynak: engadget

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, sürdürülebilirlik yazarı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan; karşılaştırmalı mitoloji,  dans, psikoloji, herbalizm, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında  mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği,  onarım, beden politikaları ve türlerarası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve  atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızayı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan, doğa ve antik  kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, tanrıça kültleri, sembolizm ve doğa ile uyumlanmak en büyük  destekçilerindendir. Üretimlerinde canlı sanat, video, fotoğraf, yerleştirme ve sanatçı kitabı gibi araçları kullanır. Ceylan; Türkiye, Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere’de birçok sanat alanında performanslar gerçekleştirmiş,  atölyeler düzenlemiş ve konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir. Ayrıca Duru, Reflect Studio, Mesele Slow  Design ve Giyi gibi sürdürülebilir markalarla performatif işbirlikleri yapmıştır. Ceylan, Milliyet Sanat’ta sanat  yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde “Dairesel Flora” köşesiyle çevre yazarlığı yapmaktadır.  Performans belgeleri bazı özel sanat koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Ekoloji, Genel, Haftanın Yeşil Haberleri
YEŞİL YAŞAM ATÖLYELERİ NO:3 Yılbaşının vazgeçilmezi çam ağaçları bize ne anlatır?

“Yılbaşının vazgeçilmezi çam ağaçları bize ne anlatır?” webinarında,katılımcılar karşılaştırmalı mitoloji, botanik ve herbalizm üzerinden çeşitli kültürlerdeki çam ağacı sembolizmi hakkında...

Kapat