Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

#1 Finlandiya ilk ticari kum pili ile enerji depolamaya başladı.

Güneş ve rüzgar kaynakları kullanılarak elde edilen enerji kesintili bir enerji türüdür. Bu kaynaklar mevcutken elde edilen yeşil enerjiyi depolamak adına Polar Night Energy tarafından geliştirilen kum pilleri Finlandiya’daki Vatajankoski tesislerinin bir bölümünde kullanılmaya başlandı. Güneşten ve rüzgardan elde edilen elektriği depolayan sistem, özellikle Finlandiya’nın sert kış koşullarında ısınma ve aydınlanma için yeşil bir alternatif olarak düşünülüyor. Polar Night CTO’su Markku Ylönen, “Elektriği ısıya dönüştürmek gerçekten çok kolay.” diyor. Kum bataryalarının artıları arasında ısının 500 dereceye kadar depolanmasına elverişli olması ve ısı kaybının da çok az olması yer alıyor.

Kaynak: NEW ATLAS

#2 İtalya hükümeti ülke kuraklıkla karşı karşıya olduğu için OHAL ilan etti.

İtalya’nın kuzeyini ciddi bir şekilde etkileyen sıcak hava dalgaları ve yağış yetersizliği nedeniyle Piyemonte, Lombardiya, Veneto, Emilia-Romagna ve Friuli Venezia Giulia bölgelerinde OHAL ilan edildi ve bölgedeki su sorununu çözebilmek adına İtalya hükümeti tarafından 36,5 milyon euroluk kaynak ayrıldı. Euro Weekly News’te yer alan habere göre Lombardiya Bölgesi’nin bölgesel yönetim başkanı Attilio Fontana, golf ve futbol sahalarının sulanması, otomobillerin yıkanması, parkların bakımı ve sokakların süpürülmesi gibi faaliyetleri yasaklayan ve içme suyunun kullanımını sınırlayan bir yönetmenlik çıkardı. İtalya’nın tarım üreticileri birliği raporuna göre, ülkenin mevsimlik hasatında %30- %40 arasında bir kayıp olacağı öngörülüyor.

Kaynak: REPUBLICWORLD.COM

#3 AB’den nükleer enerjiye “yeşil” vize

Avrupa Parlamentosu bazı gaz ve nükleer enerji projelerinin “çevre dostu olduğuna karar verdi. Kararla birlikte söz konusu projeler ucuz kredi ve devlet sübvansiyonu gibi ayrıcalıklardan yararlanabilecek. Avrupa Birliği bünyesinde çalışan SEC gibi düzenleyici kurumlar uzun süredir, yenilenemeyen enerji projelerine “çevre dostu” etiketi verilerek yapılmaya çalışılan “yeşil yıkama” hareketlerini engellemek için çaba gösteriyordu. Bu karar AB içinde sürdürülebilir enerji politikaları üzerindeki tartışmaları da beraberinde getirdi.Hangi enerjinin çevre dostu veya sürdürülebilir olduğu konusundaki tartışmalar uzun süre devam edecek gibi görünüyor.  Özellikle nükleer enerjinin, daha önce yaşanan facialar nedeniyle, yol açabileceği olası çevre facialarına karşın böyle bir kararın alınması çevreci gruplardan büyük tepki aldı.

BUNU DA OKU:  İklim değişikliği fındık ve zeytini vurdu

Kaynak: The National Law Review

#4 İklim aktivistleri İngiltere’deki müzelerde kendilerini tablolara yapıştırıyor.

Fosil yakıtlara karşı mücadele veren, İngiltere merkezli çevre hareketi Just Stop Oil’den aktivisitler geçtiğimiz hafta boyunca iklim krizi konusunda farkındalık yaratabilmek için İngiltere’deki müzelerde ve galerilerde kendilerini tablolara yapıştırdı. İngiltere Kraliyet Akademisi’ndeki Leonardo Da vinci’nin “Son Akşam Yemeği”, Manchester Sanat Galerisi‘nde yer alan JMV Turner’ın Thomson’ın Aeolian Arp, Ulusal Galeri’de yer alan John Constable’ın Hay Wain, Courtauld Galerisi‘nde bulunan Vincent van Gogh’un Çiçek Açan Şeftali Ağaçları prostestoların merkezindeki tablolar. Just Stop Oil’in açıklamalarına göre tablolar önemleri ve/veya iklim değişikliği ile ilgili sorunları vurgulamaları gibi belirli nedenlerle seçildi.

Kaynak: The New York Times

#5 Mısır’da gıda krizi

6 – 18 Kasım arasında Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’ne (COP27) ev sahipliği yapacak olan Mısır’da hızla artan gıda fiyatları hazırlıkları sekteye uğrattı. Rusya – Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan buğday krizi, dünyanın en büyük buğday ithalatçılarından olan Mısır’da ekmek üretiminde sorun yaşanırken hükümet ekmek fiyatlarını sabitledi ve ekmek üreticilerinden beyaz unla buğday ununu karıştIrmalarını istedi.

Ülkede yüksek gıda fiyatlarıyla ilgili içerik üreten üç TikTok kullanıcısı tutuklanırken, Mısır’ın COP27’deki temsilcilerinden olan Wael Aboulmagd yaşanan gelişmelerle ilgili “Bu bir kriz, fosil yakıtlara bağımlılığımızı derhal azaltmamız gerekiyor. Yenilenebilir enerjiye olabildiğince çabuk geçmemiz gerekiyor” dedi.

Kaynak: CLIMATE HOME NEWS

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, sürdürülebilirlik yazarı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan; karşılaştırmalı mitoloji,  dans, psikoloji, herbalizm, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında  mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği,  onarım, beden politikaları ve türlerarası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve  atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızayı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan, doğa ve antik  kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, tanrıça kültleri, sembolizm ve doğa ile uyumlanmak en büyük  destekçilerindendir. Üretimlerinde canlı sanat, video, fotoğraf, yerleştirme ve sanatçı kitabı gibi araçları kullanır. Ceylan; Türkiye, Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere’de birçok sanat alanında performanslar gerçekleştirmiş,  atölyeler düzenlemiş ve konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir. Ayrıca Duru, Reflect Studio, Mesele Slow  Design ve Giyi gibi sürdürülebilir markalarla performatif işbirlikleri yapmıştır. Ceylan, Milliyet Sanat’ta sanat  yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde “Dairesel Flora” köşesiyle çevre yazarlığı yapmaktadır.  Performans belgeleri bazı özel sanat koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Ekoloji, Genel, Haftanın Yeşil Haberleri, Hayat, Mercek
Fitoterapinin şifalı dünyasından ilham dolu bir eczacı

Homemade Aromaterapi Ar-Ge Sorumlusu Fitoterapist ve Eczacı Z. Cansın Gelişli ile bitkilerin dünyasından dişil enerjiye, yaza özel bakım önerilerinden kişisel yolculuğuna...

Kapat