Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

#1 Lavaboya dökülen 1 litre atık yağ, 1 milyon litre suyu kirletiyor.

Kaynak:EDİRNE HABER

#2 Hatay’daki rüzgar türbinleri, deprem felaketi sırasında zarar görmedi ve enerji üretimine kesintisiz devam etti.

Kaynak: HABERTURK

#3 Su fakiri iller arasında sayılmaya başlanan Van’da, kişi başına düşen su miktarı günlük 150 litreye düştü. Kaynak: gazeteduvaR.

#4 Trafik gürültüsü, hipertansiyon ve yüksek kan basıncı riskini arttırıyor.

Kaynak: euronews.green

#5 Işık kirliliği canlıların biyolojik dengesini bozuyor. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 80’i ışık kirliliğinden olumsuz etkileniyor.

Kaynak: yeşilhat.

#6 Avrupa’nın en zengin ülkesi Lüksemburg’da iklim krizi konusunda farkındalık yaratmak için 3 yıldır toplu ulaşım ücretsiz.

Kaynak: euronews.green

#7 Avrupa Birliği tüketiciyi yanlış yönlendiren ekoetiketlerle mücadele etmek ve bu konuda yeşil aklama (greenwashing) yapan şirketleri yönlendirmek ve cezalandırmak için yasa tasarısı hazırladı.

Kaynak: EURACTIV

#8 Avrupa Birliği yeni kanun teklifi dahilinde elektronik eşyaların onarımını teşvik ediyor.

Kaynak: European Commission

#9 Tayland’daki bir lastik üretimi tesisinin çatısına 18 futbol sahası büyüklüğünde güneş paneli inşa ediliyor. 40 bin güneş panelinin yer alacağı sistem dünyadaki en büyük güneş paneli olacak.

Kaynak: Sustainability.

#10 Tarihin en uzun süren kasırgası olan Freddy, 553 bin kişinin yerinden olmasına, en az 522 kişinin ölmesine ve binlerce insanın kaybolmasına neden oldu.

Kaynak:abcNEWS

#11 Avrupa’nın son vahşi nehirlerinden biri olan, Arnavutluk’taki Vjosa Nehri Avrupa’nın ilk vahşi nehir ulusal parkı oldu.

Kaynak: IUCN

#12 Onward kuruluşunun yeni bir raporuna göre, Birleşik Krallık iklim hedefleri doğrultusunda iklim krizinden olumsuz etkilenenlere iklim vizesi vermeli.

Kaynak: The Guardian

#13 Van Gölü’nde küresel ısınma nedeniyle suların çekilmesi inci kefali balığının göç yolunu 2-3 km daha uzattı.

BUNU DA OKU:  Dünyanın en zengin yüzde birlik kesimin karbon emisyonu, en yoksul 66’lık kesimden yüksek

Kaynak: yeşilgazete

#14 BOTAŞ’ın Batman Çayı üzerinden geçen boru hattında petrol sızıntısı meydana geldi. Bölgede çevresel temizlik ve hasar onarım çalışmalarına başlandı.

Kaynak: NTV

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, sürdürülebilirlik yazarı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan; karşılaştırmalı mitoloji,  dans, psikoloji, herbalizm, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında  mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği,  onarım, beden politikaları ve türlerarası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve  atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızayı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan, doğa ve antik  kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, tanrıça kültleri, sembolizm ve doğa ile uyumlanmak en büyük  destekçilerindendir. Üretimlerinde canlı sanat, video, fotoğraf, yerleştirme ve sanatçı kitabı gibi araçları kullanır. Ceylan; Türkiye, Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere’de birçok sanat alanında performanslar gerçekleştirmiş,  atölyeler düzenlemiş ve konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir. Ayrıca Duru, Reflect Studio, Mesele Slow  Design ve Giyi gibi sürdürülebilir markalarla performatif işbirlikleri yapmıştır. Ceylan, Milliyet Sanat’ta sanat  yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde “Dairesel Flora” köşesiyle çevre yazarlığı yapmaktadır.  Performans belgeleri bazı özel sanat koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Çocuk ve Bebek, Ekoloji, Haftanın Yeşil Haberleri
Greenpeace’in son raporu: Deprem sonrası adil ve yeşil bir gelecek inşa etmek

Greenpeace Akdeniz, 6 Şubat'ta yaşanan yıkıcı deprem sonrasında, afet durumunun hala devam ettiğine dikkat çeken ve toplumsal - ekolojik risklere...

Kapat