Yeşilist En İyi İnternet Haber Websitesi seçildi

ÇEVKO Vakfı’nın Wydham Grand Hotel’de düzenlediğiYeşil Nokta Ödülleri 2016” kapsamında En İyi İnternet Haber Websitesi seçildik!

Sürdürülebilir bir geri kazanım sisteminin Türkiye’de gelişimini sağlamak için 25 yıldır çalışan ÇEVKO Vakfı’nın yasal sorumluluklarının ötesinde örnek çalışmalar yapanları, sosyal sorumluluk projelerini ödüllendirmek, daha fazla sorumluluk üstlenmelerini teşvik etmek ve diğer firmaları da özendirmek amacı taşıyan “Yeşil Nokta Ödülleri 2016” 1 Aralık’ta (dün) Wyndham Grand Otel’de düzenlendi.

Törende, bu yıl 5’ncisi düzenlenen “Geleneksel Yeşil Nokta Basın Ödülleri” kapsamında; çevre ve geri dönüşüm konusuna duyarlılık gösteren, bu konuda kamuoyunu bilgilendirmeye öncelik veren haberleriyle öne çıkan basın yayın kuruluşlarına da ödülleri verildi. Törende En İyi İnternet Haber Websitesi kategorisinin kazananı yesilist.com oldu. 

TV kanalları arasında CNN Türk TV; gazete kategorisinde Dünya Gazetesi; radyo kategorisinde TRT Radyo 1’de yayınlanan “Çevreci Yaklaşım” programı Yeşil Nokta ödülü kazanırken; dergi kategorisinde Ambalaj Dünyası, haber ajansı alanında Doğan Haber Ajansı (DHA) ödülü alırken. ÇEVKO Vakfı’nın her yıl T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iş birliği ile yaptığı; geri dönüşüm bilincini geliştirmek hedefi ile tüm Türkiye genelindeki TV kanallarına sunduğu ve gönüllülük esasına dayalı olarak yayınlanan kamu spot filmine en çok yer veren LİG TV “Yeşil Nokta 2016 Özel Ödülü”nün sahibi oldu.

TIKLAYIN: UNESCO Yeşilist’i ‘Yeşil Bireyler’den biri seçti!

yesilnokta_odulu_kazanan_basin_yayin_kuruluslari_cevkovakfiyetkilileri

Sunuculuğunu Gülay Özdem’in yaptığı törende; “Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları”, “Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltarak Önleme Uygulamaları” ve “Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları” kategorilerinde; Küçük ve Orta Ölçekli İşletme ve Büyük Ölçekli İşletme olmak üzere 2 ayrı sınıfta yarışan firmaların en başarılı çalışma ve projeleri açıklanarak “Yeşil Nokta Sanayi” ve “Yeşil Nokta Teşvik” ödülleri de sunuldu.

BUNU DA OKU:  En özgün 6 yerel ritüel

“Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları” kategorisinde; sıfır atık / sıfır kayıp hedefiyle “Sürdürülebilir Atık Yönetim Sistemi ve 5R Atık Azaltım Uygulamaları” ile araç başı üretim atıklarını %11 azaltan Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları A.Ş., Yeşil Nokta Sanayi Ödülü’nü almaya hak kazandı.

“Doğayı İyileştiren Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları” projesiyle geri dönüştürülebilir atıklarını %32 azaltan Abdi İbrahim İlaç San. Tic. A.Ş., aynı kategoride Yeşil Nokta Sanayi ödülünü kazanan bir diğer firma oldu.

“Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları” kategorisinde ise, “Cam Yeniden Cam” projesi ile cam konusunda 203 bin öğrenciye eğitim veren ve 13 bin cam kumbarası dağıtan Anadolu Cam. San. A.Ş., Yeşil Nokta Sanayi ödülü kazandı.

Bu kategoride son ödülü ise, “Sürdürülebilir Tarım için PepsiCo Tarsus Fabrika Çiftçi ile Elele” projesi ile yüksek mineral içerikli fabrika atıklarını, yerel çiftçinin organik atık olarak kullanmasını sağlayan ve verdiği eğitimlerle kimyasal gübre kullanımının %30 azaltılmasına destek olan PepsiCo Türkiye aldı.

Sürdürülebilir geri dönüşüm sistemine katkı sağlayan çalışma ve projeleriyle katıldıkları kategorilerde Yeşil Nokta Teşvik ödülü kazanan firmalar ise şunlar:
“Atık Yönetimi Sistemi ve Uygulamaları” kategorisinde, Klimasan Klima San. ve Tic. A.Ş., Yeşil Nokta Teşvik ödülünün sahibi oldu. “Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltarak Önleme Uygulamaları” kategorisinde ise PepsiCo Türkiye’nin yanı sıra Mondi Tire Kutsan Kağıt ve Ambalaj San. A.Ş. iki ayrı Yeşil Nokta Teşvik ödülü kazandı. “Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları” kategorisinde ise Viko Elektrik ve Elektronik Endüstrisi San. ve Tic. A.Ş. Yeşil Nokta Teşvik ödülünü aldı.

yesilnokta2016_sanayivetesvik_odulu_kazanan_firmalar_cevkovakfiyetkilileri

Geri dönüşüm sistemine -yasal yükümlülüklerinin ötesinde- daha fazla katkı sağlayan; çevreci, doğaya saygılı projeleri hayata geçiren “Yeşil Noktalı” firmaları takdir etmek ve diğer firmaları da benzer çalışmalara teşvik açısından önem taşıyan “Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2016” töreninin açılış konuşmasını ÇEVKO Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar yaptı. Yayalar, bu yıl 25’nci yılını kutlayan ÇEVKO Vakfı’nın Türkiye temsilciliğini yürüttüğü Yeşil Nokta markasının Türkiye’de yaygınlaşmaya devam ettiğini ve Yeşil Nokta’yı ambalajlarında kullanan firmaların sayısının bini aştığını söyledi.

BUNU DA OKU:  Doğru mekan tasarımı sizi daha mutlu yapabilir mi? Tasarım psikolojisini keşfedin

Ülke ölçeğine bakıldığında Yeşil Nokta’yı kullanan firma sayısının artmasını temenni ettiğini söyleyen Okyar Yayalar, Yeşil Nokta’lı ların geri dönüşüme katılım miktarı olarak değerlendirildiğinde yüksek bir tonaj oluştuğunu aktardı. Yeşil Nokta markasını kullanan firma sayısının ve ekonomik, çevresel faydalar sağlayan çalışmaların, projelerin çok daha fazla artması gerektiğini ifade eden Yayalar, Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri yarışmasına katılan firmaların projeler bağımsız bir jüri tarafından değerlendirildiğini de vurguladı.

cevko_vakfi_yk_bsk_okyar_yayalar

Okyar Yayalar, “ÇEVKO Vakfı, sürdürülebilir bir geri dönüşüm sistemi için takdir ve teşvik açısından önem teşkil eden “Yeşil Nokta Ödülleri” yarışmasının sadece organizatörlük görevini yapıyor. Yarışmaya katılan projeleri bir yol boyunca emek harcayarak değerlendirerek ödül kazanan firmaları belirleyen jürimize ve katılan firmalara; çevreyi doğayı koruyan, sürdürülebilir bir geri dönüşüm sisteminin gelişimine katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

ÇEVKO Vakfı’nın 2002 yılından beri Türkiye Temsilciliğini yürüttüğü ve o işletmenin ambalaj atıklarıyla ilgili yasal yükümlülüklerini yerine getirdiğinin göstergesi olan “Yeşil Nokta” markasının Türkiye’deki gelişimi ile yaptıkları çalışmaları aktaran ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer ise PRO Europe (Packaging Recovery Organization Europe) tarafından akredite edilen Yeşil Nokta Ödülleri yarışmasının çevreci, doğaya saygılı firmaları takdir ve teşvik açısından büyük önem taşıdığını kaydetti.

cevko_vakfi_gn_sekreteri_mete_imer

“Şu anda Türkiye’de tam 1038 firma uluslararası boyutta geçerliliği bulunan Yeşil Nokta markasını ambalajlarında kullanıyor. Piyasaya ambalajlı ürün süren firmaların ambalajlarında kullandıkları Yeşil Nokta işareti, tüketici nezdinde büyük önem taşıyor; çünkü tüketici bu işareti gördüğünde, o firmanın geri dönüşüm konusunda yükümlülüklerini yerine getiren bir firma olduğunu anlıyor. Dolayısıyla o ambalajlı ürün çevre konusunda bilinçli tüketici için önemli bir tercih sebebi oluşturuyor” diyen Mete İmer; ÇEVKO Vakfı’nın 25 yıldır yürüttüğü ambalaj atıklarının geri kazanımı çalışmalarıyla 4,7 milyon ton atığın sisteme geri kazandırıldığını, bunun da ülke ekonomisine yaklaşık 5 milyar 800 milyon dolarlık bir katkı sağladığını belirtti.

BUNU DA OKU:  "Cam Yeniden Cam" projesi

Bu çalışmalarla enerji ve doğa kaynaklarının kullanımında da yüksek tasarruflar sağlandığına dikkat çeken Mete İmer, “651 bin dönüm orman arazisine eşdeğer olan 32,5 milyon adet ağaç kesilmekten kurtuldu. 760 bin kişinin yıllık su tüketimine eşdeğer olan 50,6 milyon m3 su tasarrufu sağlandı. 7,4 milyon ailenin yıllık elektrik tüketimine eşdeğer 20,4 milyar kWh elektrik tasarrufu yapılmış oldu. 11 bin olimpik yüzme havuzuna eşdeğer olan 27,7 milyon m3 depolama alanından, 21 milyon araç deposuna eşdeğer olan 942,6 milyon litrelik fosil yakıt tasarrufu sağlandı” dedi.

Yeşil Nokta nedir? 
Yeşil Nokta Hakkında Kısa Kısa:Ayrıntılı bilgilere www.yesilnoktaodulleri.org adresinden ulaşılabilir.
• Çoğunluğu AB üyesi 31 ülkede geçerlidir.
• 170.000’den fazla kuruluş ambalajları üzerinde Yeşil Nokta markasını kullanmaktadır.
• Yeşil Nokta’nın kullanıldığı ambalaj miktarı yıllık olarak 460 milyar adede ulaşmıştır.
• Yeşil Nokta sistemi 300 milyon tüketiciyi kapsamaktadır.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Etkinlikler, Gündem, Hayat, İyi haberler, Kent, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Sanat ve Tasarım, Topluluklar
Evde organik gübre nasıl üretilir?

Organik geri dönüşüm mucizesi olan kırmızı Kaliforniya solucanları sayesinde evinizde üreteceğiniz solucan gübresi ile kendi organik sebze ve meyvelerinizi yetiştirerek...

Kapat