Yıpranmış saçlar için maske tarifleri ve bakım önerileri

Saçlar zaman içerisinde dış etmenlerden; özellikle hava kirliliği, güneş ışınları, yanlış ve yetersiz beslenme, sık saç boyama, sprey, köpük veya saç düzleştirici gibi kimyasal kullanımız ve ısı nedeniyle yıpranırlar. Elbette buna yaşın ilerlemesini ve hayat içerisindeki yüksek stres düzeyini de katmak gerekir. Ama saçlara evde doğal saç maskeleri uygulayarak eski canlı ve parlak hallerine getirmek mümkündür. İşte size yıpranmış saçlar için maske tarifleri:

TIKLAYIN: Saçlarınız size sağlınız hakkında ne söylüyor?

Yumurta maskesi

764547af40b7330f53b827ca5e9e98273b294984

Yumurta yüksek derecede protein ve E vitamini içerir. Özellikle E vitamininin saç hücreleri için besleyici ve onarıcı etkisi bulunur. Bu nedenle yıpranmış saçlar için en sık kullanılan maskelerden biri yumurta maskesidir. Uçları kırık kırık olmuş saçlar için yumurta maskesi kullanarak kısa süre içerisinde saç uçlarının kırılmalara karşı oldukça dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1adet yumurta
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı sirke

Biraz kötü koksa da, yumurta maskesi etkili bir yıpranmış saç maskesidir. Geniş bir kasenin içerisinde yumurtayı iyi bir şekilde çırpın ve daha sonra içerisine bal ve sirkeyi ekleyerek güzelce karıştırın. Bu karışımı mutlaka saç diplerinden başlayarak uçlarına kadar yedirerek sürmelisiniz. 20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı doğal ve etkili olduğuna inandığınız bir şampuanla yıkayabilirsiniz. Yumurta maskesini haftada 1 kere olmak üzere güvenli bir şekilde uygulayabilirsiniz.

NOT: Maske sürülürken saç derisine masaj yapmak kan dolaşımını artırır ve saç hücrelerinin beslenmesini teşvik eder.


Hindistancevizi ve badem yağı maskesi

split-coconut

Doğal yağlar çok etkili birer yıpranmış saç maskeleridir. Çünkü bu yağlar sayesinde kurumuş saç derisi ve kuruyan saçlar nemlenir. Bu yağların içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde de saçlar kökten uça beslenmiş olur.

Malzemeler

  • 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 2 çorba kaşığı Badem yağı
  • 2 çorba kaşığı Zeytin yağı

Bir kasenin içerisine tüm yağları ekleyin ve karıştırın. İster bir fırça yardımıyla isterseniz de elinizi bir miktar bu yağa sürerek saçlarınıza kökten başlayarak ve 10 dakika boyunca masaj yaparak yedirin. Daha

sonra bir miktar strech filmi kafanıza sardıktan sonra 1 saat kadar bekleyin. Soğuk su ve iyi bir şampuan ile yıkayarak saçlarınızı durulayabilirsiniz. Yağ maskesini haftada 2 kere ve toplam 1 ay süre ile düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Avakado maskesi

avocadohairmask_02

Yıpranmış saçlar için maske tarifleri arasında bir diğer önemli maske de avakado maskesidir.

Malzemeler

  • 1 adet avakado
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı bal

1 avakadoyu geniş bir kasenin içerisinde ezin ve içerisine önce zeytinyağını daha sonra da balı ilave ederek iyice karıştırın. Bu karışımını saçlarınıza masaj yaparak sürün ve 45 dakika kadar bekleyin. Son olarak saçlarınızı ılık suyla ve şampuanla yıkadıktan sonra kremleyebilirsiniz.

NOT: Avakado yerine muz da kullanılabilir.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik
Hiç şeker tüketmeyen biri 2 ay boyunca herkes gibi şeker tükettiğinde başına gelenler

Gameau, bu süreç boyunca 9 kilo almış, vücut yağ oranı %7 artmış ve beli 10 cm genişlemiş.

Kapat