Cerattepe’yi de kaybettik

Kötü haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Sonucunu yıllardır beklediğimiz, Türkiye’nin en geniş katılımlı çevre davası olan Artvinlilerin Cerattepe’de madencilik faaliyetlerine karşı yürüttüğü mücadele yenilgiyle sonuçlandı. 2014 yılında alınan ‘Maden Artvin’i yaşam alanı olmaktan çıkartır’ kararı mahkeme tarafından reddedildi.

TIKLAYIN: 8 maddede Cerattepe davası

Türkiye’nin en yeşil bölgesi Artvin’de 40 hektarlık alanda yapılması planlanan altın ve bakır madeni arama faaliyetleri artık yasal olarak gerçekleştirilebilecek, projeyi yürütecek şirket ise doğa katliamları ile tanınan Cengiz Holding.

Davacılar, Artvin’de maden faaliyetleri yürütülmesini her anlamda olumlu bulan bilirkişi raporunu skandal olarak nitelemiş ve iptali için mahkemeye başvurmuştu. Bunun yanında yine bilirkişi raporunda yer alan ‘çevreye zarar vermemek için çıkarılan cevherlerin teleferikle taşınması’ maddesinin teknik olarak imkansız olduğu da mahkemeye bildirilmişti.

Mahkeme 292 bin ton taşıma kapasitesi bulunan teleferik sisteminin 500 bin ton cevheri taşıyamayacağını kabul etti ve “cevherin nakliyesi sırasında oluşması muhtemel tozların olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla bu konuda gerekli önlem ve tedbirlerin alınması ile bu hususun bertaraf edilebileceği, teleferik hattının cevherin nakliyesinde yetersiz kalması hususundaki teknik tespitin yapılması, planlanan projenin ÇED Olumlu kararını olumsuz olarak etkilemeyeceği, dolayısıyla bu haliyle ÇED Raporunun kabul edilebilir düzeyde olduğu, daha önceki ÇED Raporundaki olumsuzlukların giderildiği anlaşılmıştır” sözleriyle bu tehlikeyi es geçti.

Cerattepe için son umut temyiz. Temyizden de aynı sonuç çıkarsa Artvin’in doğası göz göre göre yok olacak. Cerattepe davası ile ilgili detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

(Kaynak: BirGün)

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Kent, Topluluklar, Yeşil alanlar
Zamanın Yolculuğu Filmekimi’nde

The Thin Red Line, The Tree of Life ve Badlands gibi filmlerden bildiğimiz senarist ve yönetmen Terrence Malick'in hazırlıkları 40...

Kapat