Yol Yeşilken Geri Dönün!

Samsun’dan Artvin’e 2600 kilometre yapılması planlanan asfalt Yeşil Yol projesine karşı Fırtına İnisiyatifi, 12 Temmuz 2015 Pazar günü “Yol Yeşilken Geri Dönün!” çağrısıyla bizleri Yeşil Yola dur demek için İstanbul’da yürüyüşe davet ediyor.

Mehveş Evin’in Milliyet’teki yazısında da belirttiği gibi ironik bir şekilde adına “Yeşil Yol”denilen Artvin’den Samsun’a uzanan toplam 2600 km’lik otoban ağı projesi aslında Karadeniz’e yapılacak en büyük kötülüklerden biri.

Batı Avrupa’nn biyolojik çeşitlilik bakımından en değerli ve acilen korunması gereken 100 orman içerisinde yer alan Fırtına Vadisi olmak üzere, bölgenin ekosistemi geri dönülmez biçimde bozulmasının yanı sıra aslında maksat “ulaşımı kolaylaştırmak, turizmi canlandırmak” dense de işin içyüzünde, madencilik faaliyetlerinin rahatça hayata geçirilmesi var.

082740398243

Evin buna ek olarak Karadeniz’in yaylaları ekoturizme uygun olsa bile turistlerinotobüslerle, özel araçlarla rahatça gezsin diye böyle bir doğa kıyımına girişmenin doğmadan ekoturizmi öldürmek demek olduğunu belirtiyor. Çünkü asfalt yolların gittiği yaylalar, hızla bozuluyor. Hayvancılığın, yapılamadığı, bitki örtüsünün tahrip edildiği, birbirinin kopyası ve estetikten uzak otellerle dolduruluyor ve hepsi sadece iki-üç ay boyunca gelecek turist için.

Sizde Yeşil Yol’a dur demek istiyorsanız Fırtına Insiyatifi’in düzenleyeceği etkinlikle beraber Tünel’de toplanıp Karadeniz’in sesini tulumlarla beraber duyurabilirsiniz. Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

65432345677654

Görkem Gömeç / gorkem@yesilist.com

BUNU DA OKU:  İki süper etkinlik birden
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Etkinlikler, Kent
Vahşi yaşamdan iyi haberler

Hayvanların tamamen objeleştirildiği bir sistem ve duyarsızlığın içinde, biliyoruz ki geri kazanılan yaşam hakları da giderek artıyor.

Kapat