Tembel tatilciye yola çıkış rehberi

Tatil demek de ayrı bir dert demek diyorsanız, sizi tatile çıkarmak için bir rehber hazırladık. Biliyoruz çok yoğunsunuz. Kafanızı kaldırıp tatil planlayacak bir vaktiniz bile olmadı. Arkadaşlarınız çoktan biletini aldı belki ama siz içinize bir yeri sindiremediniz, ortada kaldım dediniz.

Panik olmayın. Halen yapabilirsiniz biliyoruz. Şimdi mail kutunuzu kapatın, Instagram’dan elinizi ayağınızı çekin, bir köşeye çekilin ve bu yazıya odaklanın ve notlarınızı almaya başlayın.

1.Popüler mekanları boşverin
Bayram seyranda minik bir metropole dönüşme potansiyelini ele geçiren tatil beldelerinden haz etmediğinizi biliyorsunuz. O zaman çoktan yol aldınız. Şimdi elinizde bulunan zamanı değerlendirerek nereye ulaşmak istediğinize karar verin. Aklınız nerede kalmıştı? Kenara aldığınız notlar bir yerde olmalı!

Neresi olursa olsun kendimi mavi yeşil tonlarının arasında bulayım diyorsanız sizler için çoktan derlediğimiz alternatif şehir kaçış rotalarını inceleyin. Fotoğraflara bakmak bile yeterli olacaktır.

İster kamplı, ister oda kiralamalı osun ilham alabileceğiniz notlarımız burada:

2.Varış noktası varsa gerisini unutun

Bir bölge belirlediyseniz kafanızda şimdi yapmanız gereken bir bilet almak. Ne yapın ne edin o bileti alın. Bu arada bilete alternatif olarak tabii ki Türkiye’deki ulaşım paylaşım platformlarını da incelemeyi unutmayın. Bu platformlar sayesinde yolculuğunuzu paylaşabilir, yol arkadaşı olabilir hatta yolculukları ilham verici bir fırsata çevirebilirsiniz. Yolda olmak güzel.

3.Önemli malzemeler

Gerçekten iyi ve rahat bir yolculuk geçirmemizi sağlayan önemli noktalardan biri de malzeme seçimi. Yolculuğu kabusa ya da bir maceraya çevirecek bu kritik seçimlerde, dikkat edilmesi gereken, ekipman tercihini aceleye getirmemek oluyor.

Özellikle doğa ile baş başa kalacakların dikkat etmesi gereken bu konuda tavsiyemiz sizi alışverişe yönlendirmek değil, tam tersine paylaşmaya açık bir platformda hem doğru tasvsiyeleri edinmeniz, hem de ihtiyaçlarınızı para harcamadan giderebilmeniz.

Biliyoruz ki, doğada size el ayak olacak malzemeleri seçerken acele davranmak, satın aldığınızı bazen bir ya da iki kereden fazla kullanamamanız anlamına geliyor. Paylaştıktan sonra karar vermekte fayda var.

Bu yüzden paranın geçmediği 13 paylaşım platformu başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

222113344(1)

4.Bir yol arkadaşı arıyorsanız

Yalnız gezemeyenlerdenseniz eğer, son dakika planlarınıza bir yandaş bulmakta zorlanacağınızı düşünebilirsiniz. Fakat sizin gibi umutsuzlağa kapılanlar kendilerini belli etmiyorlarsa bile bir sosyal medyada bir yere gizlenmiş olabilirler.

İşte şimdi bıraktığınız sosyal medyanızı tekrar avucunuzun içine alın. Seneler önce dahil olduğunuz, sesini kıstığınız WhatssApp gruplarınızı açın. Mutlaka biri sizi duyacaktır. Ya da boşverin, bu tatili tekil gezgin olma adımında bir fırsat olarak görün. Pişman olmazsınız.

5.Yola çıkmadan

Az eşyanın her zaman daha fazla konfor daha fazla ‘lüks’ demek olduğunu düşünmüşümdür. Malzemelerle birlikte, yukarıdaki listenin her birine çek atılmışsa, şimdi biraz araştırma yapma zamanı ayarlamalı. Çok da internetin derinliklerinde kendinizi kaybetmemekle birlikte, turist olmak yerine geze tanımaya keşfetmeye kendinizi bırakın. En yakın arkadaşınızın bir fotoğraf makinesi olduğunu unutmayın!

İyi yolculuklar…

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoturizm, Kent
Yol Yeşilken Geri Dönün!

Fırtına İnisiyatifi, 12 Temmuz 2015 Pazar günü “Yol Yeşilken Geri Dönün!” çağrısıyla bizleri Yeşil Yola dur demek için İstanbul’da yürüyüşe...

Kapat