Yorgunluğu yenmenin 5 yolu

Çağımızda her yaş ve gruptan yetişkinler yorgunluktan mustarip. Yorgunluk, ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabileceği gibi depresyon ve anksiyete gibi psikolojik nedenlerden de kaynaklanabiliyor.

Kronik yorgunluktan mustaripseniz mutlaka doktorunuza danışın ancak yorgunluğunuz günlük rutininizden kaynaklanıyorsa bu 5 basit değişikliği yaparak yorgunluğunuzun azalmasını sağlayabilirsiniz.

#1 Daha çok hareket edin

Hareketsizlik ve kondisyon kaybından kaynaklanan yorgunluğu yenmenin en etkili yolu daha hareketli bir yaşam biçimine geçiş yapmaktır. Bir anda sizi zorlayacak aktiviteler yapmaktansa yavaş yavaş daha fazla açık havada zaman geçirmeye, yürümeye ve var olan aktivitelerinizi artırmaya özen gösterin.

#2 Enerji veren besinler tüketin

Özellikle sıcak havalarda insan öğün atlamaya meğilli oluyor. Ara öğünlerde enerji verici doğal gıdalar tüketmeye özen gösterin, meyve ve sebzeleri ihmal etmeyin.

#3 Yiyip içtiklerinize dikkat edin

Kafeinli, alkollü, şeker oranı yüksek ve kızarmış gıdalardan kaçınmak kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar ve dehidre olmanızı engeller.

#4 Can sıkıntısına savaş açın

İnsanın bütün gün kendini oyalaması kolay bir iş olamayabiliyor. Can sıkıntısı da yorgun hissetmeye sebep oluyor. Bu durum yorgunlukla beraber bir şey yapmak istememe ve daha da sıkılma gibi bir döngüye sebep olabilir. Can sıkıntısını yenmek için yeni bir hobi edinebilir, eskiden zevk aldığınız ama artık yapmadığınız aktiviteleri deneyebilir, sosyal bir gruba dahil olabilir ya da gönüllülük yapabilirsiniz.

#5 Uykunuza dikkat edin

Yorgunluk her zaman az uyumaktan kaynaklanmasa da kaliteli ve düzenli uyku, yorgunluğun azalmasını sağlayabilir. Sağlığınıza zarar verebilecek, uykuyla ilgili doğru bilinen yanlışları buradan okuyabilirsiniz.

BUNU DA OKU:  Haklarımızı bilelim: Karayolunda bisiklet kullanımı
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Hayat, Kişisel Bakım, Ofis
İstanbul’da yaz sıcaklarında serinleyebileceğiniz 9 yeşil alan

Temmuz ve ağustos İstanbullular için diğer aylardan daha zor geçebiliyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri İstanbul’un özellikle yeşil alanı daha...

Kapat