Zeytinin izinde: Fabrika tarlaya taşınıyor

Türkiye’nin ilk mobil zeytinyağı sıkım makinesi, Anadolu lezzetlerini sofralara taşıyan Nar Gourmet tarafından İtalya’dan Türkiye’ye getirildi. Mobil sıkım makinesi Manisa, Mersin, Mardin, Hatay, Antalya ve Ayvalık’taki yçresel zeytin çeşitlerini işleyerek, ülkenin zeytin gen haritasının çıkarılmasını da sağlayacak.

Sanayi Bakanlığı’nın desteğinde yöresel çeşitlere ait meyveleri kendi ekolojisinde hasat edildikten sonra iki saat içinde işleyecek olan Nar Gourmet, bu proje ile fabrikayı tarlaya taşıyarak bir ilke imza atıyor.

Butik üretim mobil zeytinyağı işleme tesisi ile son derece hassas ve üstün kaliteye sahip zeytin işleme makinelerini ilgili bölgelere götürmek suretiyle her bir bölgenin zeytininden yüksek kalitede zeytinyağı elde edilebilecek. Kimyasal analizler yanında “Tadım Paneli” değerlendirilmesi sonucunda da bu çeşitlerin üstün özellikleri tespit edilmiş olacak; çeşidin ve yörenin potansiyeli ortaya konularak “zeytin gen” kaynaklarının ekonomiye kazandırılma konusunda farkındalık yaratılacak.

Rakamlarla mobil üretim

  • Nar Gourmet mobil üretim tırı 5 ilde 5 ton zeytinden 5 ayrı zeytin çeşidinden zeytinyağını sofralarımıza ulaştırıyor.
  • Nar Gourmet mobil üretim tırı ile 5 ildeki yerel üreticileri destekliyor.
  • Nar Gourmet 320.000 TL ye mal olan mobil üretim tırı ile Türkiye çapında 4.100 Km yol gidecek.

Nar Gourmet hakkında

Türkiye’de hedeflenmiş satış kanallarında ürünlerini 600 üzeri satış noktasında tüketici ile buluşturan Nar Gourmet’yi doğal ürünler pazarında özellikle reçel ve marmelat ve zeytinyağı ile tanıyoruz.

Başta, ITQI (International Taste and Quality Institute) dan Üstün Lezzet Ödülü gibi uluslararası yarışmalarda altın yıldız kazanan reçel ve marmelatları; ulusal kalite yarışmalarının yanı sıra NYIOOC (New York International Olive Oil Competition), Olive Japan, Olive China, Flos Olei gibi dünyanın en prestijli uluslararası zeytinyağı kalite yarışmalarında altın madalya kazanan zeytinyağları da dahil olmak üzere, Nar Gourmet’in toplam 13 kategoride 350 çeşit ürünü var.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, İyi haberler
Tasarım Bienali’nde hafta sonu neler var?

Sürdürülebilir bir yaşam üzerine etkinlikler.

Kapat