10 metrelik bu plastik balina, insanlığın sadece bir saniyelik çöpü ile üretildi

Günlük olarak yarattığımız plastik kirliliği devasa boyutlara oluşmuş durumda. Okyanusları korumaya odaklanmış bu sorunun oldukça farkında olan Sky Ocean Rescue da bu sorunun boyutlarını görsel bir destek ile insanlara göstermek için eğitim turuna başlıyor.

Her yıl 8 milyon ton plastik okyanusları kirletmekte. Bu durumun önüne geçilmezse 2050 yılında denizleri kirleten plastiklerin ağırlığı, denizlerde bulunan balıkların ağırlığından daha fazla olacak.

TIKLAYIN: 2050 yılında okyanuslarda balıklardan daha çok plastik olacak

Sky Ocean Rescue’nun beraber turlayacağı 10 metrelik balina heykelinin boyutu ise kazara oluşturulmamış. Balinayı oluşturan tüm plastik torba, şişe ve pipet sadece bir saniyede insanlığın okyanuslarda oluşturduğu plastik kirliliğinin miktarına eşit. Aşağıdaki videoda balinanın nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

İngiltere, Galler ve İskoçya’yı dolaşacak plastik balina özellikle deniz kenarında bulunan şehirlerde farkındalığı artırmaya çalışacak.

Yaratılan plastik kirliliğinin miktarını rakamlara dökünce, bu kadar büyük bir rakam durumun önemini kavramayı zorlaştırabiliyor. 8 milyon ton plastiği gözünüzün önüne getirmek gerçekten zor.

Bu yüzden 10 metrelik plastik balina, kirlilik sorununu oldukça etkili bir şekilde gözler önüne süren çalışmalardan. Özellikle bu plastik kirliliğinin sadece bir saniyede üretildiğini görmek, insanların bu sorun üzerinde daha derin düşünmesine, belki de harekete geçmesine sebebiyet verecektir.

Siz de plastik kirliliğini azaltmak, sıfır atığa ulaşmak için 4 ana eşya ile başlangıç çantanızı buradan oluşturabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

10 metrelik bu plastik balina, insanlığın sadece bir saniyelik çöpü ile üretildi” için 38.333 yorum

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Geri Dönüşüm
Yedi yaşındaki kızın başbakana yazdığı mektup yıkılması planlanan parkı kurtardı

Yıkılarak içerisine bina inşa edilecek park yedi yaşındaki bir kızın başbakana yolladığı mektup ve başvurduğu mahkeme sayesinde kurtuldu.

Kapat