Dünya Sağlık Örgütü: Depresyon giderek daha büyük tehdit haline geliyor

Dünya Sağlık Örgütü bu seneki Dünya Sağlık Gününü (7 Nisan) yayımladığı Depresyon ve Akıl Hastalıkları Raporu ile depresyonla mücadeleye adıyor. Dünya Sağlık Örgütü dünya nüfusunun  yüzde 4.3’ünün yani dünya çapında 300 milyondan fazla kişinin depresyonda olduğunu belirtiyor.

Bu rakam bir önceki seneye göre yüzde 18 oranında artmış. Örgüt, bir bu kadar insanın daha anksiyete bozukluğu yaşadığını açıklarken, genelde depresyon ve anksiyete bozukluğunun birlikte görüldüğüne de dikkati çekti.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre depresyon dünya çapında günlük hayatı etkileyen en büyük sorunların başında geliyor. Dünyada en çok depresyon vakasının yaşandığı bölgenin yüzde 27 ile Endonezya ve Vietnam gibi ülkelerin içinde bulunduğu Güneydoğu Asya Bölgesi olduğu görülüyor. Onu yüzde 21 ile Çin, Avustralya ve Japonya gibi ülkelerin bulunduğu Batı Pasifik Bölgesi izliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Türkiye’de nüfusun yüzde 4,4’ü depresyonda. Türkiye’de 2014 yılında antidepresan kullanma oranı 8 milyon civarında, neredeyse toplumun 10’da biri. Bu aslında son derece çarpıcı bir istatistik.

Vefat, ayrılık, işsizlik, çeşitli endişeler, başarısızlık korkusu ve bunlar gibi binlerce insan farklı sebepten her gün onbinlerce insan depresyona giriyor. Depresyonun yaşı, dini, dili, ırkı yok. Bazen insanlar neden depresyona girdiklerini bile anlamıyorlar.

Depresyon, önceden severek ve kendi isteğimizle yaptığımız aktiviteleri çeşitli çevresel, hormonal ve genetik bozukluklardan dolayı yapmak istemediğimiz, zevk almadığımız bıkkınlık hali olarak tanımlanıyor.İşin iyi yanı, depresyonu ilaç kullanmadan belli yöntemlerle ve gıdalarla azaltmak mümkün. Tabii ki spor yapmak, sevdiklerinle olmak, uykuyu ihmal etmemek gibi tahmin edebileceğiniz yöntemler de var.

Özellikle Omega-3’ün yüksek oranda Eykosapentenoik Asit (EPA) ve antidepresan kullanan hastaların durumunu, daha fazla antidepresan takviyesinden daha iyi bir seviyeye taşıdığı belirtiliyor. Bu konuyu ele alan yazılarımıza buradan göz atabilirsiniz.

Her ne kadar gıda takviyeleri ve spor yardımcı olsa da, kendinizi depresyonda hissediyorsanız lütfen bir uzmandan yardım almayı unutmayın.

Kaynak: EuroNews

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’nin ilk vegan festivali VegFest 29-30 Nisan’da Didim’de

2007 yılında kurulan Vegan ve Vejetaryenler Derneği Türkiye, bir ilke imza atıyor ve bu toprakların ilk vegan festivalini 29-30 Nisan'da...

Kapat