Dünyanın en büyük dikey bahçesi 85 bin bitki ile Kolombiya’da yükseliyor

85 bin bitki, 3 bin metrekare büyüklük, 3.100 kişinin ihtiyacı olan oksijen… Dünyanın en büyük dikey bahçesi Kolombiya’nın Bogota şehrinde Santalaia binası ile yükseliyor. Dikey bahçe her yıl 774 kilo ağır metali, 2 ton zararlı gazı, 400 kilo tozu havadan temizliyor.

Dikey bahçeler, eğer sağlıklı ve mantıklı bir şekilde yapıldıysa göze çarpan yapısının yanında aynı zamanda havayı temizlemekte de oldukça etkili. Kirlilik içerisinde yaşadığımız şehirlerde, sayıları giderek azalan yeşil alanları korumanın yanında aynı zamanda böyle ekolojik ve sürdürülebilir projeler giderek daha fazla ilgi çekmeye başladı.

TIKLAYIN: Meksika hava kirliliğine karşı yüzlerce dikey bahçe kuruyor

Yeri özellikle Bogota şehrinin merkezinde seçilen proje için 8 ay proje planlama ve 8 ay da kurulum süreci sürmüş. Proje hem yüzeyde, hem de altyapı sürecinde karmaşık bir yapıya sahip. Binanın yüzeylerinde dikey olarak yükselen ‘sütünlar’ en üstte birbiri ile kesişiyor.

Proje aynı zamanda tek çeşitliliğe değil, birbirini dengeleyen bitkilere yer vermiş. Farklı bitkilerin birbiri ile etkileşimi, hem bitkilerin hem de mikroorganizmaların büyümesini kolaylaştırıp, farklı tehditlere karşı birbirini koruması sağlıyor.

Bitkileri için gerekli su aynı zamanda binanın duş, küvet ve lavabolarından toplanan evsel ‘gri’ atık sularından karşılanıyor. Dikey bahçe aynı zamanda binanın ısısını dengeleyerek, ısıtma ve soğutma masraflarını da ciddi bir şekilde azaltıyor.

Kaynak: Inhabitat, Greenroofs

Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Önceki yazıyı okuyun:
Hayaldi gerçek oldu: Karaburun’da Zeytin Okulu açıldı

İzmir Karaburun'un İnecik Köyü iki yıllık çaba ve emeğin ardından Zeytin Okulu'na kavuştu. Zeytince Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin İzmir Büyükşehir...

Kapat