Dünyanın en ilginç 7 kütüphanesi

Kitap severler için kütüphaneler muhteşem yerlerdir. Ama bazı kütüphaneler var ki bazıları binası ve içine girdiğinizde size hissettirdikleri için özellikle görülmeye değer. Dünyanın en ilginç 7 kütüphanesini sizin için derledik.

1- Beitou Halk Kütüphanesi

34254676878

Dünyanın en yeşil kütüphanesi denebilecek Tayvan’daki Beitou Halk Kütüphanesi’nin çatısı eğimli yapılmış ki hem nemi tutsun, hem de yağmur suları gri atık su toplama noktasına aksın ve bu su bitkileri sulamak veya tuvaletler için kullanılabilsin.

Tepesindeki fotovoltaik panellerle aynı zamanda kendi güneş enerjisini depolayan bu kütüphane, aynı zamanda enerji verimliliğini öne çıkaracak şekilde dizayn edilmiş.

2- Liyuan Kütüphanesi

98765433

Pekin’in dışında bir köyde yer alan tek katlı bu kütüphanenin dışı ahşapla kaplı. Her ne kadar ahşapla kaplı olsa da, içinde geliştirişlmiş bir soğutma sistemiyle üzerinde olduğu gölden soğuk hava alıyor. Geri dönüşümlü materyallerden yapılmış bu kütüphane hem çevre dostu, hem de çok samimi bir havası var.

3- Stuttgart Şehir Kütüphanesi

2345678

Eski Roma’daki Pantheon’dan esinlenerek dizayn edilmiş olan küp şeklindeki bu 9 katlı kütüphanede,kitaplar hariç herşey bembeyaz.

4- Jose Vasconcelos Kütüphanesi / Meksika

21345657889

Tamamıyla beton ve camdan oluşan bu kütüphanede sanki raflar havada uçuşuyor gibi tasarlanmış. Ayrıca kütüphanenin ortasında kocaman bir balina iskeleti de var.

5- Admont Kütüphanesi

234235432

Dünyanın en güzel kütüphanelerinden birisi olan Admont Kütüphanesi, aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci manastır kütüphanesi. 200.000 üzerinde kitap olan bu kütüphane 18. yüzyılda Barok stilinde yapılmış. İnsanın bilgiye ulaşmasının evrelerini gösteren tavan freskoları ise tam anlamıyla muhteşem.

6- Delft Teknoloji Üniversitesi Kütüpanesi

2342564644322

Her ne kadar modern kütüphaneler çoğu zaman eski yapılar kadar güzel olmasa da, Delft’teki bu kütüphanenin tepesindeki huni tüm güneş ışığını topluyor ve okuyuculara doğal bir ışık sunuyor. Ayrıca yeşille kaplı çatısı da son derece çevre dostu. Delft Üniversite Kütüphanesi, modern olması yanında son derece muhteşem bir yapı.

7- Villanueva Halk Kütüphenesi

2132435676

Kolombiya’nın en meşhur kütüphanelerinden biri olan Villanueva Halk Kütüphanesi yerel malzemeler kullanılarak yapıldığı gibi, yerel halk tarafından inşa edilmiş. Yapımında kullanılan taşlar yakınındaki bir nehirden ve sürdürülebilir ahşap yakındaki ormanlardan alınmış.

Yerel bir üniversiteden 4 öğrencinin tasarladığı bu kütüphanede doğal havalandırma kullanılmış. Pek de zengin olmayan bir bölgede yapılan bu bina, yerel malzemeler, halkın yardımı ve tasarımdan tasarruf ederek yapı maaliyeti düşük ama etkisi büyük bir kütüphane olmuş.


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul’un Sıfır Atık Bit Pazarı bu Pazar açılıyor!

17 Ocak 2015 Pazar günü saat 12:00 ile 18:00 arasında St. Helena Şapeli'nde.

Kapat