Yeşilist.com Logo

#EtsizPazartesi tarifi: Sebze köftesi

by / 460 Yorum / 465 Okunma / 12 Ocak 2015

Vejetaryen olduğumuzdan beri türlü türlü sebze köfte tarifi deniyoruz. Kimi gün yemek bloglarında okuduklarımızı, kimi günlerde de evde neler varsa onları uyguluyoruz. Sevdiğimiz tarifleri yaparken miktarları biraz artırıp, bir kısmını da donduruyoruz. İşten, okuldan eve gelip de ne yesem diye düşünürken buzlukta duran köfteleri hatırlamak gibisi yok doğrusu.

Bu hafta Etsiz Pazartesi için paylaşacağımız tarif anne ve anneanne onayından geçmiştir, içiniz rahat olsun!

Tarif için gerekenler:

1 kabak
1 küçük demet brokoli
1 havuç
1 kase yeşil mercimek
1 yumurta
Mısır unu
Galeta unu
Baharat

Hazırlanışı:

Tarifte yazılı olan sebzeler yerine evde olanları ya da daha çok sevdiğiniz başka sebzeleri de kullanabilirsiniz. Sebzeleri ve mercimeği diri kalacak şekilde haşlıyoruz. Rondodan geçirdikten sonra içine yumurtayı, baharatları ve mısır ununu ekliyoruz. Mısır ununu göz kararı koymak gerekiyor, köfte harcı şekil alabilir hale gelene kadar ekleyebilirsiniz. Baharatlar için de tercih yine sizin, ama söylemeden olmaz kimyon ve tatlı kırmızı biber çok yakışıyor. Şekil verdikten sonra yine tercihe göre ya kızartıyoruz ya da yarım saat kadar fırınlıyoruz.

Kızartmak için önce yumurta akına, sonra da galeta ununa buluyoruz.

Şimdiden afiyetler olsun!Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!

Önceki yazıyı okuyun:
kusbakisi_ucaktan_istanbul_manzarasi
İstanbul’un 5 köyüyle tanışın

Bir zamanlar Avcılar, Arnavutköy, Kağıthane, Pendik, Tuzla, Başıbüyük ve Dudullu'nun da köy olduğunu düşündüğümüzde bakış açımız değişmeye başlıyor.

Kapat