Her duyduğunuza inanmayın: teyit.org yayında

Son yıllarda yaşadığımız olaylar, ezelden beri  süregelen “Televizyon yalan söylüyor” deyişinin büyük kitlelerce benimsenmesine önayak oldu. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber ana haber kaynağı olarak haber sitelerinin ve sosyal medyanın kullanılmaya başlaması, bazı bağımsız yayın kuruluşlarının kapanması ve kapatılması da işin içine girince ‘haber’ olarak önümüze çıkan kaynaklar doğrunun yanlıştan ayırt edilemediği dev bir havuza dönüştü.

TIKLAYIN: Haberler topraktan yeşeriyor: Japonya’nın bitkilere dönüşen gazetesi

Twitter troll’leri, photoshop’lanmış fotoğraflar ve kimi kaynaklar tarafından kasten servis edilen yalan haberler gündem algımızı durmaksızın bulandırıyor. Neyse ki bu kaos içerisinde doğru bilginin izini süren, habercilik ahlakına uygun davranan dürüst gazeteciler de var.

 

Konu yalan haber ve görseller olunca akla gelen ilk isim yıllardır twitter hesabından ana akım medya ve twitter kullanıcıları tarafından yayılan yalan ve yanlış haberleri ifşa eden Mehmet Atakan Foça. 2009’dan beri; Bianet, BBC Türkçe, Mülteci TV ve medya GaGa’da stajyerlik, editörlük ve iletişim uzmanlığı yapan gazetecinin önderliğinde yayın hayatına başlayan teyit.org, bundan böyle gün içinde karşımıza çıkan yanlış haberleri sistematik olarak ifşa edecek.

Teyit.org kadrosunda Mehmet Atakan Foça’nın yanında Çınar Livane Özer, Taha Onur Selimoğlu, Fulden Ergen, Gülin Çavuş, Burak Başçı, Kadir Celep, Tuveyç Timur ve Yusuf Tatlı da yer almakta.

cvrgd6zwaaaocot-jpg-large

Siz de teyit.org’u takip ederek hangi haberlerin doğru olduğu konusunda daha derin bilgi sahibi olabilir, doğruluğundan şüphelendiğiniz haberleri teyit.org ekibine ihbar ederek doğrulama talebinde bulunabilirsiniz.

Hayırlı olsun!


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Temizleyici özelliği olan 5 doğal madde

Konu temizlik olduğunda aklımıza ilk gelen şey, kullandığımız malzemelerin sağlığımıza ve çevreye etkileri oluyor. Market rafları petrol bazlı, zehirli kimyasallar...

Kapat