Yeşilist.com Logo
wallefy

Özyeğin Üniversitesi’nde geri dönüşüm hareketi: WALL-Efy

by / 35 Yorum / 35 Okunma / 29 Ocak 2015

Büyük bir heyecanla organize ettiğimiz Türkiye’nin kampüsler arası ilk çevre yarışması Student Go Green geçtiğimiz günlerde sona erdi ve kazananlarını da ilan edildi. Detaylarına buradan ulaşabileceğiniz projede yer alarak kampüslerinde değişim yaratan tüm ekipleri sizlerle tanıştırmak niyetindeyiz.

Bugün yarışmanın finale kalan ekiplerinden WALL-Efy ve kampüslerinde geri dönüşüm alanında yarattıkları sürdürülebilir değişime yer veriyoruz. Gelin, tüm süreci onlardan dinleyelim.

Özyeğin Üniversitesi tüketim ekibi olarak, çevre dostu bir kampüse sahip olduğumuz için projemizi tüketim bilinci üzerine geliştirmeye karar verdik. Geri dönüşümün önemine yönelik farkındalığı arttırmayı amaç edindik ve yöntem olarak da müzik ve filmlerin yani sanatın gücünden yararlanmaya karar verdik.

Hedefimize, üniversitemizin farklı birimleriyle işbirliği içinde ulaşmanın anlamlı olacağını düşündük ve okulumuz mimarlık öğrencilerinden Luie bizler için bir geri dönüşüm kutusu tasarladı. Bu noktadan sonra, devreye birçok birim ve kulüp girdi. Okulumuz teknisyeni aracılığıyla kutumuzun yapımını tamamladık, teknolojik sistemleri ise Teknoloji ve Robotik Kulübümüz büyük bir hevesle tamamladılar.

 

wall

 

Projemizin en eğlenceli ve etkili parçası olduğuna inandığımız geri dönüşüm şarkımız Müzik Kulübü’müz tarafından bestelendi ve okulumuz ekranlarında proje tanıtım videolarımız ve şarkılarımız oynatıldı. Böylece kısa sürede ilgi toplayarak geri dönüşüme yönelik gözle görülür bir farkındalık yaratmayı başardık. Kutumuz rektörümüzün ve hocalarımızın da katılımıyla gerçekleştirdiğimiz açılış töreniyle öğrenci merkezinde yerini aldı. Sayaca sahip olması sayesinde kısa sürede elde ettiğimiz verilerle gözle görülür biçimde geri dönüşüm oranında artış olduğunu belirledik.

 

 

Amacımıza ulaşmış olsak da bu farkındalığın sürdürülebilir olmasını sağlamak da önemli bir konu. Çekmeköy Belediyesi ile yakın zamanda bir görüşme ayarlayarak topladığımız şişeler kapsamında ortak bir sosyal sorumluluk projesi geliştirmeyi hedefliyoruz. Bunun yanında, projemizi sosyal medyada görerek bizlerle görüşme teklif eden Doğa Koleji ile de yakın zamanda çalışmalarımıza başlayacağız. Lise öğrencilerinin geliştireceği projelerde onlara mentorlük edecek, deneyimlerimizi paylaşırken farklı projelerin ve işbirliklerine öncülük edeceğiz.

Ulaştığımız nokta ve belirlediğimiz hedefler açısından oldukça mutluyuz, bu proje sayesinde elde ettiğimiz deneyimler ilerleyen zamanlarda bizlere çok yardımcı olacak. Bize bu fırsatı sunan herkese tekrar teşekkür ederiz. Hep birlikte daha yeşil bir dünyaya!

 

Projenin geçirdiği süreci izlemek isteyenler buraya:

 

WALL-Efy takımında kimler var?

Gökçe Naz Tandoğdu :Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi

Fatma Nur Caygın: Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi

Oğuzhan Paçacı: Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 1.sınıf öğrencisiYazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebook

Önceki yazıyı okuyun:
11(3)
E-atık ve Düşük Karbon Kahramanları aranıyor!

II. Karbon Zirvesi’nin ilk günü olan, 2 Nisan 2015 tarihinde “Düşük Karbon Kahramanı” ödülleri takdim edilecek.

Kapat