Şehirdeki kuşlar bile kırsaldakilerden daha kaba, gürültülü ve hırslı

Büyük bir şehirde yaşamak siz isteseniz de istemeseniz de yaşamınızı ve alışkanlıklarınızı değiştiriyor. Sesinizi duyurmak için daha yüksek sesle konuşuyorsunuz, toplantıya yetişmek için koşturuyor, metrobüs itiş kakışına maruz kalıyorsunuz ve yalnızca o şehirde yaşayanların kullandığı bazı terimler öğreniyorsunuz. Yapılan yeni bir araştırma bu şehir alışkanlıklarının insanlarla sıınırlı kalmadığını şehirdeki kuşların da benzer davranışlar gösterdiğini ortaya koyuyor.

Bu ay başında Royal Society Open Science’ın yayınladığı bir araştırmada şehirde yaşayan kuşların sabahları kırsaldaki kuşlardan daha erken ötmeye başladığı belirtiliyor. Bogota’daki kuşlar üzerinde yapılan incelemede şehirdeki kuşların daha erken ötmeye başlamasının nedeninin ışık kirliliği olmadığı, kuşların trafik gürültüsü başlamadan öterek seslerini duyurmaya çalıştıkları ortaya çıkmış.
resized_b2b39-5c11c36a1
Bir başka araştırmada karatavuk, büyük baştankara ve bülbül gibi türlerin şehirlerde daha yüksek sesle öttükleri belirlendi. Kuşlar aynı zamanda kentteki binaların yarattığı akustiğe göre daha düşük ya da yüksek hızda ötüyorlar. Bu da bazı durumlarda kırsalda yaşayan kuşların şehirli akrabalarının ne dediğini anlamamasına yol açıyor.

Şehirli kuşların bir diğer özelliği ise kırsaldaki kuşlardan daha kaba ve agresif olmaları ve daha çabuk ölmeleri. Geçen yıl yapılan bir çalışmada bu durumun nedeninin şehirlerde daha fazla yemek olmasına rağmen rekabetin yüksek olmasının kuşların daha atik, kaba ve zeki olmalarına yol açtığını tespit edildi. Kuşlara uygulanan zeka testlerinde şehirde yaşayan kuşların gözle görülür derecede daha zeki oldukları ortaya çıktı. Şehrin stresine maruz kalan kuşlar aynı zamanda kırsaldakilere göre daha hızlı yaşlanıyor ve daha çabuk ölüyorlar.

Kaynaklar:
Live Science
Quartz
New Scientist
NPR
Washington Post
Gizmodo
Royal Society Open Science
Oxford Journals

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Gündem, Hayvanlar, Kent, Mimari
Bu harika, sürdürülebilir ‘deri’ ananas yapraklarından üretiliyor

Bir sonraki çantanız meyveden olsun

Kapat