10 dakikalık basit bir egzersizin hafıza üzerindeki etkileri

Yapılan yeni bir araştırma basit ve kısa egzersizlerden sonra beynin hatıra depolama kabiliyetinin arttığını ortaya koydu. Sonuçlara göre 10 dakikalık hafif bir egzersiz beyin bağlantılarını güçlendiriyor ve benzer anıların birbirinden ayırd edilmesini kolaylaştırıyor. 

TIKLAYIN: Zihninizi sakinleştirecek 9 minimalist öneri

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar 10 dakikalık yürüyüş, yoga ya da tai chi gibi basit egzersizlerden sonra beynin hafıza oluşturma ve depolama merkezleri arasındaki bağlantıları inceledi ve hafızada yavaşlama, hafıza kaybı, öğrenme güçlüğü gibi sıkıntılar yaşayan kişilerin bu sorunu yenmesine yardımcı olabileceği sonucuna ulaştılar.

Yirmili yaşlarındaki 36 sağlıklı bireye 10 dakikalık hafif egzersiz yapmadan önce ve yaptıktan sonra brokoli, piknik sepeti gibi basit objelere ait fotoğraflar gösterildi ve ardından “Bu sepet az önce gördüğün sepetin birebir aynısı mı?” gibi, benzer hatıraları birbirinden ayırmalarını gerektiren sorular soruldu. Egzersiz yapan katılımcıların birbirine benzeyen farklı fotoğrafları ayırd etmede daha başarılı olduğu tespit edildi.

Şu an benzer çalışmalar yaşı daha büyük olan katılımcılarla gerçekleştiriliyor ve yürüyüş, yoga gibi basit egzersizlerin yaşlanmaya bağlı hafıza problemlerini çözmede etkili olup olmayacağı araştırılıyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.

Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Kaynak The Guardian
Önceki yazıyı okuyun:
Uzmanlar Monsanto’nun otları öldüren kimyasalının bal arılarına da zarar verdiğini açıkladı

Yapılan araştırmalar Monsanto tarafında üretilen ve dünyanın en çok kullanılan tarımsal kimyasalı olan glifosatın bal arılarının sindirim yolunda yaşayan bakterilere...

Kapat