2017 yılında izlediğimiz 13 doğa belgeseli

Yeni yıl kararları arasında çevre farkındalığını artırmak ve daha çok belgesel izlemek olanlar için 2017 yılında yayınlanan, en sevdiğimiz 13 belgeseli listeledik.

#1 Blue Planet II (Mavi Gezegen)

BBC fsanelerinden Blue Planet’in ikinci sezonu geldi. Planet Earth II’nin yayınlanmasından bir yıl sonra, Sir David Attenborough 2004’teki Blue Planet’in devamıyla izleyicileri bir kez daha sualtı dünyasının büyülü canlılarıyla tanışmaya davet ediyor. Çekimleri 6.000 saat süren serinin müziklerinde yine Hans Zimmer imzası görüyoruz.

#2 Chasing Coral (Mercan Peşinde)

Netflix’in yeni yapımı Chasing Coral’da dünyanın farklı yerlerindeki dalgıçlar, bilim insanları ve fotoğrafçılar, resiflerin yok oluşunu belgelemek için epik bir mücadele başlatıyor.

#3 Mountain (Dağ)

Willem Dafoe’nun sesi ve Avustralya Oda Orkestrası’nın müzikleriyle dünyanın en görkemli dağlarında büyüleyici keşif turları.

#4 An Inconvenient Sequel: Truth to Power (Uygunsuz Gerçek 2)

Eski Başkan Yardımcısı Al Gore, iklim şampiyonlarından oluşan bir orduyu eğitmek üzere tüm dünyayı dolaşarak ve uluslararası iklim politikasını anlatarak yorulmak bilmeyen mücadelesine devam ediyor. Riskler daha önce hiç bu kadar yüksek olmasa da iklim değişikliği tehlikelerinin insanın ustalığı ve tutkusuyla aşılabileceği fikrini güderken kendisini hem özel hem de halka açık komik ve üzücü anlarda kameralar takip ediyor.

#5 What the Health (Sağlık Komplosu)

Bu film, hem diyet ve hastalık arasındaki bağlantıyı hem de sağlık, ilaç ve gıda sektörlerine yatırılmış olan milyonlarca doları inceliyor.

#6 Wasted! The Story of Food Waste

Dünyanın en ünlü şefleri gıda atıklarının sebep olduğu çevresel zararı ve bu atıkların çöpe atılmak yerine nasıl değerlendirilebileğini anlatıyor.

#7 Hunted by a Myth

Güney Afrika’daki Zululand koruma alanındaki bir orman bekçisinin av mevsiminde gergedanları yasa dışı avlanmadan koruma mücadelesi.

#8 Earth: An Amazing Day

Her sene muhteşem belgesellere imza atan BBC Earth ekibi ile bu kez de dünyanın en güzel manzaraları eşliğinde güneşin 24 saatlik turuna şahit oluyoruz.

#9 Jane

Maymunlar üzerinde yaptığı çalışmalarla efsaneye dönüşen Jane Goodall’ın çarpıcı hikâyesi.

#10 Trophy

Amerika ve Afrika’daki avlanma sevdasının izini süren bu belgesel hayvanları meta olarak görmenin sonuçlarını gözler önüne seriyor.

#11 Hayat Bazen

Şehir hayatı oldukça yıpratıcı. Birçok insan işi gücü bırakıp kırsala yerleşmenin hayalini kuruyor. Merve ve Haluk bu hayali gerçekleştirebilenlerden. Hayat Bazen onların İstanbul’dan kaçıp Bozcaada’da kurdukları yeni hayatın öyküsünü anlatıyor; kenti terk ederken öngöremedikleri birçok sorunu görünür kılıyor. Film süresince “Kente özgü alışkanlıklarından vazgeçebilecekler mi?”, “Modern dünyanın kurallarını bozabilecekler mi?”, “İstanbul’a göre oldukça farklı olan iklime uyum sağlayabilecekler mi? gibi soruların yanıtını arıyoruz.

#12 River Blue (Nehir Mavisi)

Uluslararası nehir aktivisti Mark Angelo’yu takip eden Nehir Mavisi, dünyanın en kirli endüstrilerinden olan moda endüstrisini incelemek üzere dünyayı dolaşıyor. Temiz su savunucusu Jason Priestley’in anlatımı ile belgesel nehirlerimizdeki yıkımı, bunun insanlığın üzerindeki etkisini ve sürdürülebilir bir gelecek için bize ilham veren çözümleri inceliyor. Ağır kimyasal üretim süreçleri ve toksik kimyasal atıkların sorumsuzca doğaya atılması neticesinde simgeleşen favori ürünlerimizden birisi nehirleri mahvetti ve hayatta kalmak için bu su kaynaklarına ihtiyacı olan insanların yaşamını etkiledi. Nehir Mavisi, dünyanın en önemli nehirlerinden bazılarının kıyafetlerimizin üretimi nedeniyle içinde bulunduğu duruma farkındalık getirirken, tekstil endüstrisinde kayda değer değişim yaratmaları için büyük markalara yönelik bir talebi dillendirme rolünü üstleniyor.

#13 The Rise of Sustainability (Sürdürülebilirlik Yükselişte)

Sürdürülebilirlik kavramı, 21. yüzyıl gerçekliğinin tanımlayıcı özelliklerinden biri haline geldiğinden dolayı son 20-30 yıl içinde olağanüstü bir şekilde popülerlik kazandı.Bugün sürdürülebilirlik terimi, dünyaya ve bizim dünyadaki yerimize yaklaşımımızdaki değişikliği de kapsıyor. Bu yeni sürdürülebilirlik modeli, ekonomimizi her yönden etkileyeceği için 21. yüzyılda sistemleri nasıl yönettiğimiz ve tasarladığımız üzerinde temel ve yaygın bir etkiye sahip olacaktir. Bu film, sürdürülebilir ekonominin yeni bir biçimi ortaya çıktıkça ekonomilerimizin yapısındaki devamlı dönüşümü inceliyor.

 Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

2017 yılında izlediğimiz 13 doğa belgeseli” için 6.061 yorum

Bir cevap yazın