40 yaş üzerindekiler için haftada üç günden fazla çalışmak zararlı

Melbourne Institute Worker Paper’da yayınlanan bir çalışma, haftada üç günden fazla çalışan 40 yaş üstü bireylerin üretkenliklerinde düşüş olduğunu ortaya koyuyor.

TIKLAYIN: Beyin sağlığınızı korumak için her gün yapabileceğiniz 3 şey

3.000 erkek ve 3.500 kadın üzerinde yapılan araştırmada katılımcılara idrak etme ile ilgili (kognitif) testler yapıldı ve çalışma alışkanlıkları, hafızaları ve muhakeme güçleri ölçüldü. Bu testler arasında metinleri tersten okuma, kelimeleri yüksek sesle okuma ve harflerle rakamları eşleştirme gibi konulara yer verildi.

Katılımcıların bilişsel gücünün haftada 25 saate kadar çalıştıkları durumda arttığı, 25 saatten sonra performanslarında düşüş başladığı saptandı. Haftada 55 saat çalışan katılımcıların bilişsel gücü ise emekli ve işsiz katılımcılardan bile daha düşük çıktı.

Çalışmayı yürüten profesörlerden Colin McKenzie, çalışmanın beyin üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri olabileceğini belirtiyor: Belli miktarda çalışma beyni güçlendirirken, gereğinden fazla çalışmak beyin üzerinde olumsuz sonuçlar doğuruyor. McKenzie’ye göre orta ve ileri yaşlardaki bireylerin beyin performansı için çalışma saatlerindeki farklılıklar oldukça önemli ve yarı zamanlı çalışmak bu beyin fonksiyonlarının gelişmesini sağlayabilir.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat, Ofis
10 dakikalık basit bir egzersizin hafıza üzerindeki etkileri

Yapılan yeni bir araştırma basit ve kısa egzersizlerden sonra beynin hatıra depolama kabiliyetinin arttığını ortaya koydu. Sonuçlara göre 10 dakikalık...

Kapat