5 Ekim sebzesi ve faydaları

Sıcak geçen bir yazın ardından, sonbaharın resmî olarak gelişiyle meyve sebze aleminde neler oluduğuna bakma vakti çoktan geldi de geçiyor. Biz de bu ay boyunca taze taze tüketebileceğiniz gıdalardan başlayalım dedik ve faydalarıyla birlikte aşağıdaki listeyi oluşturduk.

1. Mantar

1111111(5) (1)

Sonbahar aylarında topraktan fışkıran mantarlar öğünleriniz için protein açısından zengin içerik oluşturur. Lif, protein, demir ve fosfatla birlikte tabağınıza gelen bu gıdadan yararlanmanın şimdi tam sırası. Mantarın B ve D vitamini ile potasyum için de iyi bir kaynak seçeneği olduğunu belirtelim.

Mantar, aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirici bir besin olmasının yanı sıra, ana antioksidanlardan biridir. Selenyum kaynağı olması, kronik hastalıklara karşı hücreleri de koruduğundan mevsiminde tüketme fırsatını kaçırmamak gerekiyor.

2. Pırasa

333333(5)

Pırasanın en önemli özelliklerinden biri antioksidan olmasının yanı sıra iltihap çözücü oluşu. Kolestrolü düşürmesi ve kan basıncını düzenlemesinin yanında ürik asidi azaltmaya da yardımcı olur. C ve K vitaminleri için iyi bir seçenektir. Ek olarak mide rahatsızlıklarına ve hazımsızlık problemlerine iyi geldiğini de belirtelim.

3. Yer elması

444444(2)

Oldukça kalorili ve besleyici olan yer elmasının kolestrol değeri sıfırdır. Lifli olması yer elmasına antioksidan özellik sağlar ve çeşitli mineralleri ile de zengin bir besindir. Kabızlık probleminin giderilmesine yardımcı olurken, kolon kanseri riskini de azaltır.

4. Havuç

Havuç

Havuç A vitamini açısından en iyi kaynaklardan bir tanesidir. Vücut tarafından A vitaminine dönüştürülen beta karoten maddesi aynı zamanda havuca antioksidan olma özelliği katarken, kansere ve birçok hastalığın oluşmasına karşı da bağışıklık sistemini korur.

Düzenli olarak havuç yerseniz, hem kanı temizleyen alkali elementlerinden yararlanmış olursunuz, hem de tansiyonunuz dengelenir.

5. Karnabahar

Karnabahar

Karnabaharı süper besin olarak adlandırırsak eğer yanlış olmaz. Ama en etkili faydalarının başında kanserle savaşıyor olması geliyor. İçinde bulunan sülforafan kanser hücrelerini azaltıyor. Kan basıncını düzenleyen ve böbrek için faydalı olan bu sebzenin bir başka önemli özelliği de vücut içinde oluşan iltihaplanmayı önlemesi.

BUNU DA OKU:  Karaciğerinize iyi davranın

B vitamini ailesi olarak da tanınan bir yağ asidi olan kolini barındırması, karaciğer yağlanmasını önlemeye yardımcı olduğu gibi, zihinsel gelişimde öğrenme sürecine ve hafızaya fayda sağlıyor. Sindirim konusunda ise bakteri üremesini engelliyor.

Kaynaklar:
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/02/22/cauliflower-health-benefits.aspx
http://www.nutrition-and-you.com/jerusalem-artichoke.html
http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/jan/27/why-leeks-are-good-for-you
http://mushroominfo.com/benefits/6

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gıda, Yeme İçme
Food Film Fest: Hem gözünüze hem midenize hitap eden festival

Food Film Festival World: Turkey, 10 Ekim 2015 tarihinde İstanbul'da, TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi'nde

Kapat