Aromaterapiden marangozluğa, bisiklet sürüşünden bitki yetiştirmeye yönelik bu haftanın 11 çevre dostu etkinliği

Her hafta olduğu gibi bu hafta da, 14-20 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek İstanbul’daki etkinlik takviminden sizin için seçtiğimiz yeşil etkinlik listemiz hazır.

18-20 Mayıs – Temel Marangozluk Eğitimi 

Temel marangozluk eğitimi bu hafta sonu iki gün olarak düzenlenecek. Eğitim boyunca farklı teknikleri ve el aletlerini kullanarak masif ahşaptan oturma üniteleri yapılacak. Eğitim aynı zamanda teorik sunumlarla zenginleştirilecek.

Tezekevleri projesi için gereken işçiliklerin büyük bir kısmını ahşap işleri oluşturuyor. Ahşap doğal yapıların her detayında kullanılır ve bu yüzden her yapı ustası ya da kendi başına evini inşaa eden herkes ahşap becerisi gerektiren çeşitli durumlarla karşılaşabilir.

Tıpkı geçen sene olduğu gibi bu yıl da İstanbul yakınlarındaki Gündönümü Süt Çiftliği katılımcıları 2016’da başlayan Tezekevleri doğal bina projesinin bir parçası olarak misafir ediyor. Temel ahşap işçiliğini hem teoride hem de uygulamada öğrenmek için toplamda üç haftasonu buluşulacak.

Atölye içeriği, ayrıntılı bilgi ve kayıt için buraya tıklayabilirsiniz.

19 Mayıs Cumartesi – Juno Bazaar

Nişantaşı’nda sağlıklı ve sürdürülebilir yemeklerin adresi Juno’da bu Cumartesi birbirinden güzel katılımcılar ile bir pazar var. Turşu Kraliçesi’nden Mumo Wraps’e, Aslı Tekin’den Mor Gurme’ye sağlıklı ve sürdürülebilir mutfağın kurucuları burada buluşuyor.

Sağlıklı, dünya ile barış içerisinde ürünler bulabileceğiniz Juno Bazaar saat 11:30’dan 17:30’a kadar açık kalacak. Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye Juno’nun Facebook sayfasından ulaşabiilrsiniz.

20 Mayıs Pazar- Boğaziçi Sürdürülebilirlik Festivali

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsünde Pazar günü saat 10:00’da başlayacak bu festival Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin daha fazla kişiye ulaşması amacı ile yapılıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (BÜ-SKTÜM) ev sahipliğini yaptığı ve Yeşilist’in de üyesi olduğu UNSDSN Youth Turkey organizatörlüğünde düzenlenen ücretsiz etkinlik hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

20 Mayıs Pazar – Belgrad Ormanına Bisiklet Yolculuğu

Bu etkinlik için Don Kişot Bisiklet Kolektifi 20 Mayıs 2018 Pazar Günü saat 09:00 ‘da Beşiktaş’ta Kadıköy İskelesinde buluşacak ve Belgrad Ormanı’na doğru pedal çevirecek

Yaklaşık 30 kilometre yolda yolculuk boyunca toplu sürüş yapılacak. Yeni gelen ve toplu sürüş yapmamış bisiklet sürücüleri için uygun ve eğlenceli bir tur olacağı belirtiliyor. Etkinliği Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

20 Mayıs Pazar – Bitkilerle Yaşam: İç Mekanda Sürdürülebilir Bitki Yetiştiriciliği

Hatırasını, emeğinizi, maddi manevi harcadıklarınızı koruyarak, sürdürülebilir yeşil alanınızı oluşturmak, hem zevkinize hem yaşam şeklinize uygun nasıl birlikte yürür? Satın aldığınız, hediye gelmiş, merakla yaşam alanınıza kattığınız; fakat ne yapsanız! çürüyen, kuruyan ve ölen bitkilerinizin sorunu ne?

Bu soruların cevaplarını merak ediyor, belki de asıl sorunun bitkiler olmadığını düşünüyorsanız Circuit İstanbul’da Pazar günü düzenlenecek bu atölye tam size göre. Bitkiler için en uygun ortamı, sulama şartlarını ve daha birçok konuyu öğrenebileceğiniz bu atölyeye katılım ücreti 100₺.

Katılımın 25 kişi ile sınırlı olduğu etkinliğe kaydınızı yaptırmak için info@circuitistanbul.com‘a mail atabilirsiniz. Etkinlik hakkında daha fazla bilgi için Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

17 Mayıs tarihi ile sona ermiş etkinlikler

14 Mayıs Pazartesi – Gıda ve Geleceği #2

Dünyada gıda adına geleceğe yönelik yapılan atılımlar, restoranlar ve gıda hizmet sektöründeki gelişmeler ile birlikte gıdanın geleceği adına fikirlerin paylaşıldığı ve gıda startup şirketleri üzerine tartışmaların yapılacağı Gıda ve Geleceği serisinin ikinci etkinliğinde gelecekte restoranların ve gıda medyasının hayatımızda ne şekilde yer alacağına değiniliyor.

Etkinlikte Kök Projekt kurucu ortağı Semi Hakim moderatörlüğünde Galata Business Angels Genel Sekteri Ata Uzunhasan, Pubinno kurucu ortağı Can Algül ve İstanbul Food kurucusu ve yemek yazarı Tuba Şatana’yı ağırlanıyor.

Kanyon AVM’de bulunan Joint Idea Kanyon’da düzenlenecek etkinlik saat 19:00’da başlayacak. Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

15 Mayıs Salı – Sağlığımızı Tehdit Eden Gıdamsılar ve Toksik Maddeler

Hayatın ve sanatın iç içe girdiği bir mekan olan Nokta Beylerbey’inde tarifler ve günlük beslenme planını 30 gün uygulanacak sağlıklı beslenme diyeti Tam 30 kitabının yazarları İpek Kip&Hülya Çavdar ile sağlığımızı tehdit eden gıdamsılar ve toksik maddeler ile bu maddelerin bulundukları alanları paylaşacak.

Etkinliğe kayıt olmak için 0(216) 557 99 43 no’lu telefonu arayabilirsiniz.

16 Mayıs Çarşamba – Aromaterapi Eğitimi

İyilik getirir mottosu ile kurulan sağlıklı yaşam merkezi Laya, 16 Mayıs Çarşamba günü saat 11:00 ile 13:00 arası Aslı Sen Bilgin ile aromaterapi eğitimi düzenliyor.

Uçucu yağlardan beynimizin kokuyu nasıl anladığına, ruhsal denge sağlayan yağlardan çakralara kadar geniş konu başlıklarında ele alınacak bu aromaterapi eğitimine kayıt için 120₺ ‘li bir katılım ücreti var.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye Facebook sayfasından, 0(212) 2655055 nolu telefonu arayarak , info@laya.istanbul adresine yazarak ulaşabilirsiniz.

16 Mayıs Çarşamba – Neden Organik?

16 Mayis Carsamba gunu Bizim Tepe’de Robert Koleji Mezunları Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte; Neden Organik konusu ele alınıyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan Unlubay ve Shima Organik Market Cafe ve Coco Shima Kurucusu Şebnem Yılmaz’ın konuşma yapacağı etkinlik saat 19:30’da başlayacak.

Etkinliğe kayıt yaptırmak için 0(212)2870078 no’lu telefonu aramanız gerekmektedir.

16 Mayıs Çarşamba – Hub101: Türk İşaret Dili & Kahve

Türk İşaret Dili (TİD) ile tanışmak ister misiniz?

Uzun zamandır topluluğumuzun bir parçası olan Dem Derneği ve demgoodcoffee sizler için Türk İşaret Dili ile tanışma atölyesi düzenliyor.

Türk İşaret Dilini öğrenmeye yönelik en basit ve temel adımları atacağımız bu atölyenin ardından, pratik yapmak için bir diyalog alanı oluşturulacak.

Üstelik sohbetimize demgoodcoffee kahveleri eşlik edecek. Çarşamba günü Kağıthane’de bulunan  Impact Hub’da saat 18:30’da düzenlenecek etkinlik hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

17 Mayıs Perşembe – Sorunlara Çözümler Buluşması: İklim Eylemi

Sürdürülebilir gelişme için iletişim ve etkileşim adına çalışan Sürdürülebilirlik Adımları, UNDP Türkiye desteği ve Impact Hub İstanbul ev sahipliğinde Sorunlara Çözümler Buluşmaları’nı hayata geçiriyor.

Sorunlara Çözümler Buluşmaları, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri özelinde yapılan ilham verici çalışmaları ve iyi uygulama örneklerini dinlemek, karşılıklı fikir ve deneyim paylaşımında bulunmak amacıyla sosyal girişimcileri, sivil toplum kuruluşlarını, özel sektörü ve kamu kurumlarını bir araya getirmeyi hedefliyor.

Sorunlara Çözümler Buluşmaları’nın ilk etkinliğinde Hedef 13: İklim Eylemi başlığında güncel sorunları çözmeye yönelik toplumsal etkisi yüksek çalışmaları UNDP Türkiye İklim Değişikliği ve Çevre Portföy Yöneticisi Nuri Özbağdatlı moderatörlüğünde, İklim Haber Yayın Yönetmeni Barış Doğru,  Arçelik A.Ş. Regülasyonlar ve Uyum Yöneticisi Fatih Demiray,  FazlaGıda Kurucusu Olcay Silahlı, TEMA Vakfı Çevre Politikaları ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Özgül Erdemli Mutlu ile ele alınacak.

17 Mayıs Perşembe günü 18:30 – 20:30 saatleri arasında gerçekleşecek etkinlik için kayıt gereklidir. Buraya tıklayarak kayıt olabilirsiniz. Etkinlik hakkında daha fazla bilgiye ise Facebook sayfasından ulaşmak mümkün.

Önceki yazıyı okuyun:
Adidas’ın okyanuslardaki plastik kirliliği ile mücadelesi: Atık plastikten ürettiği ayakkabılardan 1 milyon çift satıldı!

Adidas Avrupa’nın en büyük, dünyanın ikinci en büyük spor giyim üreticisi olarak okyanuslardaki plastik kirliliğine karşı durma konusunda diğer markalara...

Kapat