Mutfaklarda rengârenk ve mis kokulu bir açılım: Yenebilen 11 çiçek

Birçoğumuz bahçemizde, balkonumuzda veya penceremizin önünde rengârenk çiçekler yetiştiriyoruz. Bu çiçekleri aynı zamanda mutfağınızda da kullanarak yemeklerinize renk, lezzet ve estetik katabilirsiniz. İstediğiniz zaman erişebileceğiniz ve aynı zamanda yaşam alanınızı güzelleştiren, mutfağınızda kullanabileceğiniz 11 yenebilen çiçeği derledik.

TIKLAYIN: Yeni başlayanlar için balkon bahçeciliği

#1 Menekşe ve hercai menekşe

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetişen bu güzel kokulu çiçeğin yapraklarının tadı nektarini, sapları ise tere otunu andırıyor. Menekşe yapraklarını sebze ve meyve salatalarınıza koyarak çiğ olarak tüketebilir, tatlılarda kullanabilir ve pilava katabilirsiniz. Pişerkenkattığınız takdirde (4-5 tane çiçek) pilava harika bir tat ve koku verir. Dilerseniz pilav piştikten sonra çiçekleri çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra sirke yaparken içine menekşe yapraklarını atarak aromalı bir sirke de yaratabilirsiniz.

#2 Karahindiba

Karahindiba kırlarda kendiliğinden yetişen, yemeği ve salatası yapılabilen bir kır bitkisidir. Bu bitkiye İstanbul’un her yerinde rastlamak mümkündür. Şifalı otlardan olan karahindiba toprak olan her yerde yetişebilir. Bu çiçeğin özellikle yeşil kısımları antioksidan ve mineral deposudur. Tadı hafif acı olsa da sos ile bastırabilir ve salatalara ekleyebilirsiniz. Yapraklarını önce hafifçe haşlayıp sonra zeytinyağlı salata yapabilirsiniz. Çiçeğinden ise reçel yaparak faydalanabilirsiniz. Karahindiba kökleri ise kurutulup öğütülerek kahve gibi pişirip içilebilir.

#3 Leylak

Zeytingiller familyasından olup, Avrupa ve Asya‘da yetişen, salkım biçiminde güzel kokulu çiçekler açan bir bitkidir. Baharda çiçek açmaya başlar. Genellikle süs bitkisi olarak yetiştirilen leylağın yaprakları çiğ olarak veya salataların üzerine eklenerek tüketilebilir. Leylak yapraklarını yoğurt, dondurma veya bal ile karıştırarak da yiyebilirsiniz. Tatlıların içine ve üzerine, limonataya veya soğuk çaylara koyabilirsiniz veya reçelini yapabilirsiniz. Yaz günlerinde soğuk suyunuzun içinde bekleterek aromalı bir su elde edebilirsiniz.

#4 Lavanta

Genelde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişen bu bitki, evde saksılarda da yetiştirilebilirBakımı son derece kolaydır. Lavanta bitkisi güneşi sevdiği için mümkün olduğu kadar sıcak bölgelerde yetiştirmeye gayret edilmelidirGüzel bakımı yapılır ise haziran ayında çiçek açmaya başlar. Hafif tatlı, narenciye ve nanemsi bir tadı olan bu çiçek tatlılarda, ekmeklerde, keklerde ve jölelerde kullanılabilir. Aynı zamanda zeytinyağı ve elma sirkesinin içine de koyabilirsiniz. Et yemeklerinde ise baharat olarak değerlendirebilirsiniz. Rayihalı kokusundan dolayı dondurma ve yoğurtların içine katarak da tüketebilirsiniz.

#5 Karanfil

Açık havada, yaz sıcaklarında aşırı güneş almayan, rüzgâra açık bahçe ve balkonlarda yetiştirebilirsiniz. Karanfiller çeşidine göre ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde çiçek açarlar. Tadı tatlı ve kokusu gibi aromalı olan bu çiçek yaprakları kırpılarak kullanılır. Genellikle şarap içerisinde servis edilir fakat çiğ olarak da tüketilebilir. Süs olarak her türlü yiyeceğin üzerine serpiştirilebilir.

#6 Latin çiçeği

Bahçe ve balkonlarda mevsimlik olarak yetiştirilen Latin çiçeği sıcak memleketlerde ilkbahar boyunca, diğer yerlerde ise sonbahara kadar açar. Biberimsi tadıyla salatalarda kullanılabilir. Tadı tere bitkisine benzeyen taç yapraklarını da çiğ olarak tüketebilirsiniz. Latin çiçeğinden sirke de yapabilirsiniz.

Sirkesinin yapılışı: Yarım litre sirke yapımında 25 tane çiçek kullanılıyor. Bunun için bir kavanoza beyaz üzüm sirkesini koyuyorsunuz ve içine çiçekleri atıyorsunuz. Kavanozu sıkıca kapatıp, ışık almayan bir ortamda üç hafta bekletiyorsunuz. Bu işlemin sonucunda salatalarda kullanabileceğiniz, harika tadı ve rengi olan bir sirke oluşuyor.

#7 Limon ve portakal çiçekleri

Limon ağacı bahar aylarının ilk günlerinde, yani havanın ısınmaya başladığı günlerde çiçek açar. İklim şartlarının elverişli olduğu bölgelerde çiçeklenme eğilimi yıl boyunca devam eder. Bu duruma yediverenlik özelliği denir. Portakal çiçeği de genellikle nisan ayı itibariyle açmaya başlar. Limon ve portakal çiçekleri tatlı ve bol kokulu çiçekler oldukları için ufak miktarlarda kullanılmalıdır. Aksi takdirde yemekler fazla parfümlü bir hâl alır. Bu çiçekler genellikle reçel şeklinde tüketilse de çiğ de yenebilir. Salataya eklenebilir, limonataya katılabilir.

#8 Hanımeli

Bakımı en kolay uzun ömürlü bahçe bitkilerinden olan hanımeli yaz boyunca çiçek açar. Yiyecek ve içeceklerde kullanılan bu çiçeği salatalara ekleyerek çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Reçelini yapabilir veya su ve şeker ile karıştırıp şurup haline getirdikten sonra bu şurubu tatlılarda kullanabilirsiniz. Yine aynı şurubu salatalarda sirke veya zeytinyağı ile karıştırarak salata sosu olarak da kullanabilirsiniz.

#9 Enginar

Bir Akdeniz bitkisi olan enginar, havalar ısınmaya başladığında görünmeye başlar. Yerli enginarlar nisan ayından temmuza kadar tüketilebilir. Epey sağlıklı olmasıyla bilinen enginar aslında bir çiçeğin tomurcuğudur. Enginarın sebze olarak tüketilen kısmı etli çiçek tablası ve brakte denilen yapraklardan oluşan baş kısmıdır. Çiçek henüz olgunlaşmadan, çiçek tablası üzerinde tüyler çıkınca enginar hasat edilir ve tüketilir. Enginar olgunlaşınca mavi-mor renkli çiçekler açar. Çiçekleri açtıktan sonra ise artık sebze olarak tüketilemez.

#10 Ayçiçeği

Ayçiçeğini hem bahçede hem de saksıda kolayca yetiştirebilirsiniz. Yetişmeleri çok kolaydır. Ayçiçeğinin tamamını yenebilir olup henüz filiz halindeyken dahi topraktan alıp yiyebilir, salataların üzerine koyabilir veya filizleri wok tavada pişirerek yiyebilirsiniz. Ayçiçeğinin yaprakları çiğ olarak da yenebilir, haşlanıp sirke veya zeytinyağı ile de tüketilebilir. Çiçeğintomurcuk hali ise tıpkı enginar gibi buharda pişirilip yenebilir. Tadı da enginara benzer.

#11 Kabak çiçeği

Kabak çiçeği dolması daha çok Ege bölgesinde bilinen ve İzmir mutfağında mevsiminde sıklıkla tüketilen bir yemektir. Temmuz ayının sevilen zeytinyağlı yemeklerinden olan kabak çiçeği dolması için, çiçek açan ancak kabağı olmayan ürünlerin günün ilk ışıkları ile birlikte çiçekler kapanmadan toplanması ve suya konulması gerekir. Kabak çiçeklerini dolmanın dışında unlu yumurtaya bulayıp kızartarak da tüketebilirsiniz.

Unutmamanız gereken birkaç noktayı hatırlatalım:

  • Yenebilir olduğunu bilmediğiniz çiçekleri tüketmeyin.
  • Çiçeğin eşey organlarını ayırarak yalnızca yapraklarını yiyin.
  • Alerjiye yatkın bir bünyeniz varsa, önce küçük bir parça yiyerek kendinizi gözlemleyin.
  • İçinde herhangi bir pestisit veya herbisit olmadığından emin olmak adına kendi yetiştirdiğiniz çiçekleri tüketmeye çalışın.
  • Araba egzozları ve ilaçlamalara maruz kaldıkları için yol kenarlarından veya parklardan topladığınız çiçekleri yememeye özen gösterin.

Kaynaklar:
Agaclar.net
Times of India
Balcony Garden Web
Yemek.com
DIY Natural
Chest Nut Herbs
Brit.co
The Practical Herbalist
Live Strong
Kültür Portalı
Care 2

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ev ve Bahçe, Genel, Gıda, Hayat, Tarifler, Yeme İçme
Adidas’ın okyanuslardaki plastik kirliliği ile mücadelesi: Atık plastikten ürettiği ayakkabılardan 1 milyon çift satıldı!

Adidas Avrupa’nın en büyük, dünyanın ikinci en büyük spor giyim üreticisi olarak okyanuslardaki plastik kirliliğine karşı durma konusunda diğer markalara...

Kapat