Bayrağı, pasaportu, parası hazır: Boyutu Fransa kadar olan okyanustaki çöpten ada ülke olsun!

Kuzey Pasifik Okyanusu’nda devasa bir problem var. Çöpten oluşan bir ada o kadar büyüdü ki boyutları Fransa’nın yüz ölçümünü geçmek üzere. Bu durumu gören Plastic Oceans Foundation, LadBible adlı haber ve eğlence sitesi ile beraber şimdi bu çöpten adanın bir ülke olarak tanınmasını talep ediyor.

Proje 1993 yılında imzalanan Montevideo Anlaşmasının birinci maddesine göre “Çöp Adaları” ismini alacak ülkenin, bir bölgesi olacağına, bir hükumet kuracağına, diğer ülkeler ile iletişim sağlayacağına ve sürekli bir nüfusu olacağına emin. Büyük Pasifik Çöp Girdabı’nın sınırları – her ne kadar her gün değişse de- var ve hükumet kurmak ve diğer ülkeler ile iletişime geçmek oldukça kolay.

Al Gore’un pasaportu

Kalıcı bir nüfus için ülkenin ilk vatandaşına pasaportu verilmiş bile. İklim Gerçeği Projesinin kurucusu ve Eski ABD başkan yardımcısı Al Gore Çöp Adalarının fahri vatandaş unvanını kabul etmiş. 100 binden fazla gönüllü ise vatandaş olma talebi için formalarını doldurmuş.

Bir ülke olmak için neredeyse her türlü adımı atan Çöp Adaları, geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletlere dünyanın 196. ülkesi olmak için başvurusunu yaptı. Ülkenin bayrağı (kapak fotoğrafımız), pasaportu, Debris (moloz) adlı para birimi ve pulları hazır bile.

Çöp Adaları ülkesinin bayrağı

Çöp Adalarının bu başvurusu kabul edilmese bile, bu büyüyen probleme dikkat çekmek için oldukça iyi bir kampanya hazırlanmış. Okyanusta bulunan plastikler sadece oradaki hayvanları değil, nano parçacıklara ayrıldıktan sonra balıklara, deniz ürünlerine ve deniz tuzuna karışarak insanlara da zarar veriyor.

Eğer hiç bir şey yapılmazsa, 2050 yılında ise okyanuslardaki plastiğin ağırlığının balıkların ağırlığını geçmesi bekleniyor. Kuzey Pasifik Okyanusu’nda bulunan Çöp Adalarına bir kardeş ülke de Güney Pasifik Okyanusu’nda büyüyor. Uzmanlar geçtiğimiz günlerde Büyük Pasifik Çöp Girdabı’nın bir benzerinin bu bölgede de oluşmaya başladığını belirtiyor.

Ülkenin para birimi olan Debris: 100 debris (solda), 50 debris (sağda)

LadBible, bu projenin aptalca olduğunu düşünenlere, okyanusta Fransa kadar bir ülkenin sadece çöpten oluştuğunu ve bunu bir daha akıllarında canlandırmalarını öneriyor.

Siz de manifestosu geri dönüşümü artırıp, plastik üretimini azaltmak olan Çöp Adaları’nın bir vatandaşı olmak ve bu ülkenin resmi olarak tanınmasına yardım etmek için düzenlenen imza kampanyasına buraya tıklayarak katılabilirsiniz:

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm
Belki de son kez: Hasankeyf’i sevenler Hasankeyf’te buluşuyor

Hasankeyf'i yok edecek Ilısu Barajı'nın yapımı devam ediyor. Hasankeyf Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi, herkesi 23 Eylül'de düzenlenecek Dünya...

Kapat