Bir dolar milyarderi, atmosfere bir milyon ortalama insan kadar karbon salıyor

Oxfam tarafından geçtiğimiz ay yayınlanan rapora göre, sadece 125 dolar milyarderinin yatırımları, her yıl 393 milyon ton yani tüm Fransa’nın yaydığıyla aynı miktarda CO2 yayıyor. Bu rakam, insanlığın en alt yüzde 90’ında yer alan bir kişinin yıllık ortalamasından bir milyon kat daha fazla.

Karbon Milyarderleri başlıklı rapor, dünyanın en zengin insanlarının yatırım emisyonları, en zengin 125 milyarderin dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarına yaptıkları yatırımların ve bu yatırımlardan kaynaklanan karbon emisyonlarının ayrıntılı bir analizine dayanıyor. Bu milyarderlerin 183 şirkette toplam 2,4 trilyon dolarlık hissesi bulunuyor.

Rapor, bu milyarderlerin yatırımlarının kişi başına yıllık ortalama 3 milyon ton CO2e ürettiğini ortaya koyuyor ki bu rakam, en alttaki yüzde 90’lık kesimde yaşayanların ortalaması olan 2,76 ton CO2e’den bir milyon kat daha fazla.

Şirketler tarafından yayınlanan karbon emisyonlarının gerçek karbon etkisi seviyesini sistematik olarak düşük gösterdiği ve emisyonlarını kamuya açıklamayan, dolayısıyla araştırmaya dahil edilemeyen milyarderlerin ve şirketlerin yüksek iklim etkisine sahip olması muhtemel olduğundan, gerçek rakamın daha da yüksek olması da muhtemel.

Oxfam İklim Değişikliği Lideri Nafkote Dabi, “Bu birkaç milyarderin toplam ‘yatırım emisyonları’ Fransa, Mısır veya Arjantin gibi ülkelerin tamamının karbon ayak izlerine eşit,” dedi ve ekledi: “Varlıklı insanların toplam emisyonlar üzerindeki büyük ve artan sorumluluğu, iklim politikası yapımında nadiren tartışılmakta veya dikkate alınmakta. Bu durum değişmeli. Kurumsal piramidin tepesindeki bu milyarder yatırımcıların iklimin bozulmasında büyük sorumlulukları var. Çok uzun süredir hesap vermekten kaçıyorlar.”

Milyarderlerin yaşam tarzlarından, özel jetlerinden ve yatlarından kaynaklanan emisyonlar ortalama bir insanın binlerce katı ki bu zaten kabul edilemez bir durum. Ancak yatırımlarından kaynaklanan emisyonlara bakarsak, o zaman karbon emisyonlarının bir milyon kat daha fazla olduğunu görüyoruz.”

BUNU DA OKU:  Gıdamız bizi nasıl şekillendiriyor?

Ortalama insanların aksine, araştırmalar dünyanın en zengin bireylerinin yatırımlarının emisyonlarının yüzde 70’ine kadarını oluşturduğunu gösteriyor. Oxfam, bir şirkette yüzde 10’dan fazla hissesi olan milyarderlerin “yatırım emisyonlarını” hesaplamak için kamuya açık verileri kullanmış ve bu kişilere yatırım yaptıkları şirketlerin rapor edilen emisyonlarından hisseleri oranında pay ayırmış.

Çalışmada ayrıca milyarderlerin yatırımlarının ortalama yüzde 14’ünün enerji ve çimento gibi kirletici sektörlerde olduğu tespit edilmiş. Bu oran Standard and Poor 500’deki yatırımların ortalamasının iki katı. Örneklemde sadece bir milyarderin yenilenebilir enerji şirketine yatırımına rastlanmış.

Çalışma, örneklemdeki milyarderlerin yatırımlarını daha güçlü çevresel ve sosyal standartlara sahip bir fona taşımaları halinde, emisyon yoğunluklarını dört kata kadar azaltabileceklerini ortaya koyuyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Ekoloji, İklim Değişikliği, Yenilenebilir Enerji
Yeşil Posta: Ülkemizden ve dünyadan haberler

#1 Enerji maliyetlerini düşürmek amacıyla 300'den fazla Türk şirketi güneş enerjisine geçiyor. Kaynak: Bloomberg #2 Kuraklık nedeniyle Aydın’da yaklaşık 500

Kapat