Bir pet şişenin hikâyesini anlatan 450 yıllık canlı yayın başladı

Doğal Hayatı Koruma Vakfı WWF, plastik kirliliğine dikkat çekmek için ilginç bir kampanya başlattı. Portekiz’in Lizbon şehri merkezli NOSSA isimli şirket ile birlikte başlatılan canlı yayın, plastik bir şişenin doğada çözünmesini gösterecek ve 450 yıl sürecek.

30 Mart’ta başlayan yayının amacı son yıllarda iyice artan plastik kirliliğine dikkat çekmek. WWF’e göre, plastik kirliliği, Akdeniz’de yüzen atıkların yüzde 95’ini oluşturuyor. Ayrıca, plastik kirliliğinin deniz yaşamını tehlikeli yönde olumsuz etkilediği belirtilirken; deniz kuşlarının yüzde 90’ının midesinde plastik atıkların bulunduğu belirtildi. Canlı yayını buradan izleyebilirsiniz.

TIKLAYIN: Bilmeniz gereken 6 plastik gerçeği

Canlı yayının yanında plastik kirliliğine dikkat çekmek için bir de imza kampanyası başlatıldı. Kampanyaya şimdiye kadar neredeyse 500.000 kişi katıldı. Siz de kampanyayı imzalamak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Kampanyaya katılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sizin adınıza iletilecek dilekçe ise şöyle:

Sayın Murat Kurum
T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı

Sayın Bakanımız,

Araştırmalara göre, denizlerimizde giderek artan plastik kirliliği alarm verici düzeydedir. Dünya genelinde her yıl 8 milyon ton plastik atık denizlere karışmaktadır. Bu sorun çok uzun yıllar görmezden gelindiği için, denizlerimizde şimdiden 150 milyon ton plastik bulunduğu tahmin edilmektedir.

Bu küresel krizi durdurmak için denizlerimizdeki plastik kirliliğine karşı bir uluslararası sözleşmeye acil ihtiyaç vardır. Denizlerdeki plastik kirliliğinin, insanın sağlık ve esenliği üzerinde olduğu kadar geçim kaynakları üzerinde de ciddi etkileri söz konusudur. Aynı zamandabalıklar, deniz kaplumbağaları, mercan kayalıkları, balinalar, su kuşları ve daha pek çok canlı türünün yaralanmasına, ölmesine ya da yok olmasına neden olan plastik atıklar denizlerdeki doğal yaşamı da tehdit etmektedir.

Plastik kirliğinin bugün ulaşmış olduğu tehlikeli boyutta bütün ülkelerin payı vardır. Bu nedenle her ülke, çözümün de bir parçası olmalıdır. Türkiye, “Sıfır Atık Programı” ve plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulaması ile küresel çevresorunlarının çözümünde oynayabileceği kritik rolün güzel örneklerini sergilemiştir. Ülkemiz, şimdi de denizlerdeki plastik kirliliğini durdurmak için uluslararası bir sözleşmenin şekillendirilmesinde öncü bir rol oynama şansına sahiptir.

BUNU DA OKU:  Dünya Saati buluşması Ortaköy'de

Bu nedenle bizler, 2030 yılına kadar denizlerimizdeki plastik kirliliğini durduracak, küresel ölçekte, bağlayıcı yeni bir Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin düzenlenme sürecine Türkiye’nin de öncülük etmesini ve denizlerimizde en fazla bulunan 10 tek kullanımlık plastik ürünün çöpe dönüşmeden kaynağında durdurulmasını amaçlayan Avrupa Birliği Tek Kullanımlık Plastik Direktifi’nin ülkemizde de uygulanmasını talep ediyoruz. Sözkonusu Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nde;

  • Üye ülkelerin her birinde plastik kirliliğinin azaltılması yönünde güçlü hedeflerin yer almasını ,
  • Bu hedeflere ulaşabilmek için her ülkenin bir ulusal eylem planı hazırlamasının zorunlu kılınmasını diliyoruz.

Hepimiz için ortak bir mesele olan plastik sorununun ancak güçlü ve uyumlu küresel çabalarla çözülebileceğine inanıyor ve denizlerimizin plastikten arındırılmasında ülkemizin liderlik rolü üstlenmesi için gereğini saygılarımızla arz ediyoruz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Geri Dönüşüm
Vans, nesli tükenen hayvanlara dikkat çekmek için vegan ayakkabı serisi çıkarıyor

Sokak modasının öncü markalarından Vans, nesli tükenmekte olan türlerin farkındalığını artırmak için çeşitli vegan ayakkabılar çıkarma kararı aldı.

Kapat