Bisikletin tarihi ve bugüne kadar icat edilen farklı bisiklet türleri

Bisikletin 1817’deki icadından bu yana farklı bisiklet türleri ve modelleri geliştirilerek kullanıldı. Bisikletin yıllar içindeki gelişimine ve insanlığın kullandığı farklı bisiklet türlerine göz atıyoruz.

#1 Drezin

1817’de Almanya’nın Baden kentinde yaşayan genç bir mucit olan Karl Drais, iki tekerlekli, ahşap bir araç tasarladı. Pedalları olmayan bu bisiklet, sürücünün ayakları ile yerden itmesi ya da yanında yürümesi ile ilerliyordu.

#2 Velosipet

Pedallı bisikletin atası olan velosipeti sürmek o kadar rahatsızdı ki halk arasında boneshaker (kemik kırıcı) olarak anılıyordu.

#3 Yüksek tekerlekli bisiklet

Üreticiler her bir tekerlek turunda daha fazla mesafe katedileceğini keşfettiklerinde büyük tekerlekli bisikletler üretmeye başladılar. Ancak ne yazık ki bu bisikletin kaza riski çok yüksekti.

#4 Büyük teker, üç tekerlekli bisiklet

Bu bisikletlerin boyu yüksek tekerlekli bisiklete göre oldukça alçaktı. Böylece kadınların elbise ile bisiklete binmesi çok daha kolay hale geliyordu.

#5 Güvenli bisiklet

Bisikletin bu versiyonu, yüksek tekerlekli tasarımların sone ermesine neden olan, aynı boyutta iki tekerlekli bisikletlerin ilki oldu. Bu tasarımda ön ve arka tekerlek arasındaki zincir ilk kez kullanıldı.

#6 Fren ve pedal çevirmeden iniş

Kablolu frenlerin icadı ile arka tekerleğin artık pedallarla aynı hızda hareket etmesine gerek kalmadı.

#7 Dağ bisikleti

Zorlu arazilerde sürüşü kolaylaştıran, vitesli dağ bisikletleri üretilmeye başlandı.

#8 Elektrikli bisiklet

İlk olarak 1891’de icat edilen, ancak 90’lara kadar seri üretimi yapılmayan elektrikli bisikletler bir elektrik motoru yardımıyla çalışıyor ve saatte 50 kilometreye kadar yol katedebiliyor.

BUNU DA OKU:  Başka bir kurye mümkün
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Ekoloji, Hayat, Sanat ve Tasarım, Spor, Teknoloji, Yenilenebilir Enerji
Kadın olmadan toplantı olmaz!

Bu fotoğrafta sizi rahatsız eden birşey var mı? Beni çok rahatsız eden bir şey var. Hem de çok. Buradaki panelistlerin

Kapat