2015’in en beğenilen 9 infografiği

Bazen bir resim, bin sözcük bedelindedir. Yazılı medyanın bu deyişe cevabı ise son yılların favori grafik tasarımı olan infografikler ile oldu.

Bilgi, veri ve bilgi birikimlerini görsel olarak sergileyen grafikler olan infografikler, aslında 17. yüzyıldan beri yazılı medyada bulunsa da, özellikle hızlı sosyal medya kültürünün içinde etkili bir şekilde bilgi aktarması ile sağlam bir yer edindi.

Biz de Yeşilist olarak hem eğlenceli hem de bilgilendirici bu grafik türünü bolca kullandık. İşte 2015 yılında Yeşilist okurlarının en çok tercih ettiği infografikler:

Soğuk günler için bitki çayı klavuzu


2324536457687

Yerine, zamanına ve durumunuza göre iyi hissetmenizi sağlayacak bitki çaylarını derlediğimiz bu infografiği inceledikten sonra yazının devamını çayınızı keyifle içerek okuyabilirsiniz.

Vegan Beslenme Tablosu:

1234354678

Veganların en sık karşılaştığı soru: Peki proteini nereden alıyorsun kardeş? sorusunun cevabına hangi protein kaynağından bahsedeceğini şaşıran veganlara Yeryüzüne Özgürlük böyle bir güzel bir infografik yapmıştı.

Gizli Düşman Şeker

32453647568

Her gün satın alıp tükettiğiniz, içinde şeker olup olmadığını belki de düşünmediğiniz gıdaların içerisindeki şeker miktarılarını kolayca aktaran bu grafik sizi şaşırtacak.

Su içmemek bedenimize ne yapar?

342536478

Su içmenin vucudumuza yararlarını biliyoruz, peki su içmemenin nasıl bir zararı oluyor diye merak ediyorsanız bu infografik sizin için.

Tuvalette geri dönüşümü unutulan 5 ürün

32435776877544

Yapılan araştırmalar geri dönüşüm yapanların %59’unun tuvaletteki ürünleri geri dönüştürmeyi unuttuğunu ortaya çıkardı. Tuvalette geri dönüşümü oldukça kolay yapılabilecekplastik şişeler,karton ürünler ve metal şişeleri var.

Biz de size tuvalete geri dönüşüm yapabileceğiniz küçük bir kutu koymanızı hatırlatıp,geri dönüşümü kolayca yapılabilecek 5 ürün için küçük bir infografik hazırladık.

İstanbul’un geri dönüşüm rehberi

2134253676

Geri Dönüşüm demişken, her belediyenin bir geri dönüşüm hizmetinin olmasının bir yasal zorunluluk olduğunu biliyor muydunuz?

BUNU DA OKU:  İş hayatında etsiz yaşam

Biz de sizin için İstanbul’daki belediyelerin geri dönüşüm hizmetleri hakkında sizi bilgilendirecek bir infografik yaptık.

Mevsimine göre sebze ve meyve takvimi

213245364756

Hem sebze hem de meyveler için ayrı ayrı olan bu takvim size gıda alışverişlerinizden önce sağlıklı beslenme takvimine göz atma imkanı sağlayıp, listenizi hazırlamanıza, yediklerinizin tadını doya doya almanıza yardımcı olacak!

Ne kadar demire ihtiyacınız var?

342567687

Kanda oksijen talıyan alyuvar sayınızı yukarıda tutan demir için herkesin ihtiyacı farklı, bizde yaş ve cinsiyetinize göre günlük demir ihtiyacınızı ve bu ihtiyacı karşılayabileceğiniz besin kaynaklarını gösteren bir infografik hazırladık.

Haklarımızı bilelim: Karayolunda bisiklet kullanımı

32456475869708

Bisikletli Ulaşım Platformu’nun Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’ni inceleyip şehirdeki bisikletlilerin haklarını görselleştirdiği bu güzel çalışma bisiklet kullanıcıları için bir hazine!

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Hayat, Sanat ve Tasarım, Topluluklar
Vandana Shiva 15 Ocak’ta Boğaziçi’nde

Dünyayla ve Birbirimizle Barışmak konulu bir konuşma yapacak olan yazarla buluşmak için müthiş bir fırsat!

Kapat