Bugün Van için yapabilecekleriniz

Büyük bir felaketin yaralarını sarmaya çalışan Van’a yardım için başlatılan kampanyalar devam ediyor.

Van’a kar gelmeden yardım ekip ve malzemelerinin bölgeye ulaşması çok önemli. Bugün başlatılan kampanyalardan gözünüzden kaçmış olabileceğini düşündüklerimiz:

İnci Deri, bölgeye yaklaşık 1.000 çift ayakkabı gönderiyor, bağışlamak istediğiniz kışlık ayakkabılarınızı da gelip kapınızdan alıyor. (İletişim: incideri@incideri.com)

Gönüllü çalışmak isteyenler, Hayata Destek Derneği’ni arayabiliyorlar. (216 336 22 62) Arama ve kurtarma eğitimi almış gönüllüler THY uçakları ile bölgeye ücretsiz ulaştırılıyor. (212 217 04 10)

L’era Fresca, sütlerini Van’a ulaştırmak için +4 derecede sevkiyat aracı olan firmalar arıyor. (http://www.facebook.com/lerafresca)

Yurtiçi Kargo ve PTT Kargo, ofislerine bırakılan yardım paketlerini bölgeye ücretsiz gönderiyor. (lütfen paketlerinizin kolilenmiş olmasına ve kutu üzerine içindekileri yazmaya özen gösterin)

Bölgeye yardıma gitmek isteyen gönüllüler için 18:00’de Ataşehir Belediyesi önünden otobüs kalkıyor. (216 570 50 00)

Bağcılar Belediyesi de yardımları evden topluyor. 444 00 92 Evim Evindir Van 0212 4555675 numaralı telefon ya da afet@istanbuladm.gov.tr’den irtibata geçip evlerinizi depremzedelere açabilirsiniz.

Bölgeye gidebilecek hekimlerin bilgilerini yonetim@ttb.org.tr adresine yollamaları isteniyor.

Santralistanbul’da tüm gün Kızılay çadırları kan bağışı toplamaya devam edecekler. Citys Nişantaşı’nda da yardım toplanıyor, toplu olarak gönderilecek. Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi battaniye topluyor. (554 459 08 97) Moda Caddesi No:190’da (Koço’nun karşısı) Van’a gidecek yardımları topluyorlar. (216 346 85 18)

İzmir Balçova Belediyesi yardımları semtevlerinde topluyor,orada istiflenip topluca götürülecek. Semtevleri: http://bit.ly/n7DlaG

Galatasaray Üni. Beşiktaş-Ortaköy bölgesinden yardımları topluyor. (536 299 56 38 – 533 510 92 99)

Turkcell tepebaşı ofiste çarşamba günü yola çıkacak şekilde yardımlar – ihtiyaçlar toplanıyor. Kızılay’ın 55tl’lik yardım paketi: https://secure.kizilay.org.tr/urunbagisi.aspx?kodu=6

Bahçeşehir’in 15 kişilik deneyimli kurtarma ekibini bölgeye götürecek kargo uçağı aranıyor.

Cihangir Harika Uygur Cast Ajansı (212 252 81 68) Bugün itibariyle Cihangir’den yardımları koordine edecekler.

Antalya Gençlik Muhalefeti, yardımları Atatürk Caddesi, Uçar İşhanı Kat:5 Daire:5 Antalya adresinde topluyor.

Radyo ODTÜ (103.1) gün boyunca Ankara’daki yardım toplama noktalarını canlı yayında duyuruyor.

Kocaeli’nde yardımlar, Kocaeli Üniversitesi’nde Fikir Kulübü odasında toplanıyor.

Tekirdağ-Çerkezköy, Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi önünde yardımlar toplanıyor. (534 585 07 51- 536 458 29 29)

Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi her türlü yardım malzemesini kabul ediyor (554 824 81 07 Ercan)

Beşiktaş Belediyesi Dost Eller Organizasyonu 444 44 55’i yardımları evden alıyor.

İstanbul Avrupa yakası’nda Merter Migros otoparkında, Anadolu Yakası’nda Optimum AVM önünde iki kamyon malzeme topluyor.

İlaç şirketlerine insülin ve astım ilacı gönderme çağrısı yapılıyor.

TMMOB İzmir İKK tarafından başlatılan kampanyada gıda haricimalzemeler MMO İzmir Şubesi’nde toplanıyor (232 462 33 33 / 191 ve 120 dahili)

İstanbul Darüşşafaka Mah. yardımları Gazeteciler Sitesi yönetim binasında toplanıyor.

Anadolujet Ankara’dan 4 saatte bir ilave uçuş gerçekleştirmeyi planlıyor. Öncelik arama kurtarma personelinde, kalanlar 109tl’den satılacak. THY bölgeye gerçekleşen uçuşları 79 TL alt sınırda sabitledi.

İnönü Üniversitesi’nin tüm kantinlerinde yardımlar toplanıyor (554 840 36 11)

İzmir Büyükşehir Belediyesi yardımlarınızı evinizden alıyor (232 425 3510)

İstanbul Eczacılar Odası acil ilaç ve yardım kampanyası http://www.istanbuleczaciodasi.org.tr/?page=duyurular&anns_ID=3197

Dikkat edilmesi gerekenler: Van ve çevresindeki deprem felaketine yönelik olarak gönderilen yardımlar, Van İl Afet ve Acil Yardım Müdürlüğü’nde kurulmuş olan kriz masasında toplanıyor. Bölgeye yapacağınız her türlü kişisel yardım ve kolileri “Deprem Yardımı” etiketiyle Van İl Afet ve Acil Yardım Müdürlüğü’ne gönderebilir veya 168 numaralı telefondan Kızılay’ı arayabilirsiniz. Yardım ve kurtarma eğitimi almayan kişilerin gönüllü olarak bölgweye gitmesi, kriz yönetimini zorlaştırıyor, bu gruba dahilseniz lütfen evlerinizden yardım etmeyi tercih edin.

Deprem şüphesiz en çok çocuk psikolojisini etkiliyor. Çocuklara göndereceğiniz oyuncaklar onları çok mutlu ediyor ve oyalıyor. Yardım kolilerinin üzerine kutu içeriğinin yazılması çok önemli, o kargaşada gönderilenlerin dağıtılmasını çok kolaylaştırıyor. Gönderdiğiniz kolilerin üzerine ayrıca büyük harflerle “yardım içindir” yazarsanız, yardımlarınızın doğru yere gittiğinden emin olursunuz. İlaç, medikal malzeme, battaniye ve bebek maması çok acil ihtiyaçlar, bir an önce tedarik edilmesi gerekiyor.

Evinize en yakın yardım toplama yeri:http://yalnizdegilsinvan.wordpress.com/

Başbaşanlığın belirlediği banka hesap numaraları:http://www.bbm.gov.tr/Forms/pgNewsDetail.aspx?Id=%202218&Type=3

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Gündem, Kent
Yerli tohum getirene altın

Yerli tohum getiren her çiftçiye altın verilecek.

Kapat