Bursa’da hiçbir kimyasal madde kullanmadan tarım yapılacak Ekolojik Yaşam Merkezi kuruluyor

Bursa, Osmangazi Belediye Başkanı, organik tarıma katkı sağlayacak Ekolojik Yaşam Merkezi kuracaklarını açıkladı. Hamidiye bölgesine kurulacak kent bahçesinde üretilen sebze, meyveler; kafede reçel, salata, çorbaya dönüştürülerek gelen ziyaretçilerle paylaşılacak.

TIKLAYIN: Türkiye’nin ilk ekolojik çocuk yuvası Kadıköy’de açılıyor

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın 16 Vizyon Projesi arasında yer alan ‘Ekolojik Yaşam Merkezi’ Bursa’nın tarım potansiyelini tanıtarak gelişmesine katkı sağlaması hedefleniyor. Hamitler bölgesinde kurulacak olan Ekolojik Yaşam Merkezi’nin Bursa’da organik tarımla ilgili bilinci ve farkındalığı artıracağını ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Ekolojik Yaşam Merkezi’ndedoğal yaşamı desteklemeyi amaçlarken permakültür ve kent bahçeciliğini de tanıtacağız. Proje tamamlandığında, hem kendi doğal gıdamızı yetiştireceğiz, hem de toprağı ve doğayı anlamış olacağız.Doğal yaşam parkında hiçbir kimyasala ihtiyaç kalmadan doğal ve sağlıklı ürünler yetiştireceğiz.Kent bahçesinde üretilen sebze, meyveleri kafede reçel, salata, çorbaya dönüştürüp gelen ziyaretçilerle birlikte bu tatları paylaşacağız” dedi.

Dündar, bireysel beceriler ve eğitimlerle doğa ile bağın güçleneceğini belirterek, “Parkta, herkese açık eğitimlerde bir araya gelen köylü ve şehirli vatandaşlarımız arasında bağlar kurulacak. Bahçecilikle üretimi, toprağı tanıyan şehirli insanımız, kırsaldaki yaşamı daha iyi tanıyacak. Doğal üretim yapabilen insanların doğal ürünleri bilinçli tüketiciye ulaşacak ve doğal üreticilere ekonomik kazanç sağlayacak. Böylelikle çocuklarımızı, gençlerimizi doğal yaşama eğitimleri ile öğretici aktivitelere hazırlayacağız. Bunun yanında merkezde; toprak, su, rüzgar ve güneş enerjilerinden yararlanarak iyi izolasyon sağlayan malzemelerle birlikte enerji verimliliği de sağlanacak.Doğal olan her ürün, bu merkezde yer alacak.İnşallah,en kısa zamanda projeyi tamamlayıp şehrimize kazandıracağız” diye konuştu.

BUNU DA OKU:  Kadıköy Belediyesi'nin ücretsiz ekoloji eğitimleri başladı
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gıda, Gıda Gündemi, İyi haberler, Kent, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Mimari, Yeşil alanlar
Avrupa Çevre Ajansı: Hava kirliliği Avrupa’da 400 bin kişinin erken ölümüne sebebiyet veriyor

Türkiye'nin de içinde bulunduğu araştırma, hava kirliliğine en fazla yol açan kaynakları ulaşım, tarım, enerji santralleri ve sanayi olarak gösteriyor.

Kapat