Potasyum eksikliği yaşadığınızı gösteren 6 işaret

Sürekli yorgunsunuz, belki kaslarınız biraz güçsüz ya da kalbiniz hızlıca çarpıyor. Bu problemler yeterince potasyum tüketmediğinizden kaynaklanıyor olabilir.

Diğer besin öğeleri gibi potasyum da vücudunuzu sağlıklı tutmak için gerekli. Potasyum aslında kaslarınızın kasılmasını ve sinirleriniz ile kaslarınız arasındaki iletişimi sağlayan bir çeşit elektrolit.

Potasyum kalbinizin düzenli atmasını ve aynı zamanda vücudunuzdaki diğer organların da düzeli çalışmasını ve büyümesini sağlıyor, hücrelere besin taşıyıp atık maddeleri uzaklaştırıyor.

ABD’de bulunan bağımsız bir kuruluş olan Ulusal Bilim Akademisi Tıp Bilimleri Enstitütüsüne göre her gün en az 4,700 miligram potasyum tüketmemiz gerekiyor. Uzmanlar buna rağmen çoğu kişinin bu rakamın yarısını tükettiğini belirtiyor.

 

Düşük potasyum seviyesine sahipseniz bu durum beslenmenizden, bazı ilaçlardan, bağırsak ve mide hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. Bu süreçte dikkat etmeniz belirtileri sizler için aşağıda listeledik.

Yorgunluk

Yorgunluk potasyum eksikliğinin en belirgin etkilerinden biri. Hücreleriniz ve organlarınızın çalışmak için potasyuma ihtiyacı olduğundan, vücudunuz gerektiği gibi çalışmıyor.

Kramp ve kas ağrıları

Kaslarınızın kasılması ve sinirleriniz ile iletişime geçmesi için potasyuma ihtiyacı olduğundan, bu kilit elektrolitten yeterince tüketmediğinizde, kramp, spazm ve kas ağrısı yaşayabilirsiniz.

Kabızlık

Düşük potasyum seviyeleri bir çok bedensel işlevleri yavaşlatıyor ve sindirim de bunlardan biri. Eğer sisteminiz düzenli çalışmıyorsa, kabızlık ortaya çıkan sonuçlardan biri olabilir.

Kalp ritmi dengesizliği

Çarpıntı veya kalbinizin düzenli atmadığınızı hissediyorsanız bunun sebebi potasyum eksikliği olabilir. Bayılmaya hatta sersemliğe yol açan bu durum özellikle kalp rahatsılığı olanlar için oldukça tehlikeli.

Hissizlik veya karıncalanma

Potasyumun görevlerinden biri sinirlerinizi sağlıklı tutmak olduğu için eğer yeterli seviyede potasyum tüketmiyorsanız, vücudunuzda hissizlik veya karıncalanmalar hissedebilirsiniz.

Zihin yorgunluğu veya kafa karışıklığı

Düşük seviyelerdeki potasyum seviyesi akıl sağlığınızı da etkileyebilir, bilinç bulanıklığı ve kafa karışıklığına ya da depresyon ve halüsinasyon görme gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir.

BUNU DA OKU:  Cildiniz için sonbahara özel doğa dostu çözümler

Eğer vücudunuz bu gibi uyarılar veriyorsa ya da potasyum seviyenizi korumak istiyorsanız aşağıda potasyum içeren besinleri görebilirsiniz:

 

  • Haşlanmış patates, 1 adet: 610 mg
  • Kuru fasulye, 100 gr: ~500 mg
  • Yağsız yoğurt, 200 gr : ~550 mg
  • Muz, 1 adet: 422 mg

 

  • Pişmiş ıspanak, 100 gr : ~410 mg
  • Enginar, 1 adet: 320 mg
  • Mercimek, 100 gr: 365 mg

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Kendin yap, Şifa
Soğuk algınlığı ve nezleye karşı doğadan yardım alın

Soğuklar ile beraber nezle ve soğuk algınlığı mevsimi de beraberinde geliyor. Biz de sizin için doğadan soğuk algınlığı ve nezleye...

Kapat