Büyük Menderes’teki kirlilik 1,5 milyon balığı telef etti

Denizli’nin Çivril İlçesindeki Büyük Menderes Nehri’ni besleyen su kaynaklarının kirletilmesi nedeniyle bölgede bulunan 1,5 milyon balık telef oldu.

Gökgöl Mahallesi’nde Büyük Menderes nehri üzerinde bulunan balık çiftliğindeki 44 havuzun yüzeyi ölü balıklarla kaplandı. Bu rakamın şirketin tesiste bulunan balıkların sayısını yaklaşık yarısı kadar olduğu belirtildi. Şirketin şikayeti üzerine jandarma tutanak tuttu, Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri de sudan numuneler alarak laboratuvara gönderdi.

Özpekler Su Ürünleri Şirketi’nin Yönetim Kurulu üyesi Yasin Özpek, balık ölümlerinin Afyonkarahisar’ın Dinar İlçesi’nde bulunan bir meyve suyu fabrikasının atıklarını Menderes’e bırakmasından kaynaklandığını iddia etti ve son 3 yılda 5 kez toplu balık ölümleri yaşadıklarını söyledi.

TIKLAYIN: Dünya Sağlık Örgütü: Dünya Nüfusunun %92’si Kirli Hava Soluyor

55ea4f51f018fbb8f8777abb

Özpek, Çivril’de Büyük Menderes Nehri’nde atıkların kirliliğe yol açtığını, sadece balıkların değil, bölgede su kuşları, kurbağalar ve canlıların da kirlilikten etkilendiğini belirterek, “Meyve suyu fabrikası litrik asit ve kullandığı maddelerin atıklarını fabrikanın yanında bulunan çöpün oradan Menderes’e veriyor ve bu canlıların ölümüne yol açıyor. Birileri buna ‘dur’ demelidir” dedi.

Çivril Belediye Başkanı AKP’li Gürcan Güven ise her 6 ayda bir meyve suyu fabrikasının atıklarından kaynaklanan toplu balık ölümleri yaşandığını söyledi. Güven, Dinar’daki meyve suyu tesisisin atık su arıtmasının yeterli olmadığını belirterek, “Bu dönemlerde atıklar suyu bırakıldığında canlıları zehirliyor. Bu atıklar Menderes Nehri ile birlikte Işıklı Gölü’nü de kirletiyor. Bu bizim bölgenin aynı zamanda içme suyu.” dedi.

Bu durumu Vali, Belediye Başkanı, Dinar Kaymakamlığı, Afyon Valiliği, Dinar Belediyesi’ne ilettiklerini ama bir sonuç çıkmadığını söyleyen Güven, “Gölün ciddi sorunu var. Defalarca yazılar yazdık ancak cevap alamadık. Ceza verilse dahi komik seviyelerde veriliyor. Meyve suyu fabrikasının arıtmasını meşrulaştırması gerekiyor. Kirlenmeyi engellemeliyiz. Bölge gün geçtikçe daha kirli hale geliyor. Burada resmen doğa katliamı yaşanıyor. Bu konuda çok hassas ve ciddiyiz. Bakana kadar çıkacağız” dedi.

BUNU DA OKU:  Bu Benim Balığım!

Kaynak: Cumhuriyet

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, Kent
Doğa’nın Ritmine Dönüş: Sanat ile Doğa için Acil Çağrı

Ahunur Özkarahan’ın sergisi 18 Ekim 2016'ya kadar Halka Sanat’ta gösterime sunulacak.

Kapat