Çocuklar için Gıdayı Koruma Rehberi

Küresel olarak gıda israfının temel nedenlerinden biri olan tüketici davranışı, sosyal normları ve tüketici tutumlarını değiştirmeyi de zorunlu kılıyor. Gelecek neslin tüketicilerinin şimdiden eğitilmesi tam da bu sebepten kritik öneme sahip.

Bu kapsamda, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Uluslararası Gıda İsrafı Koalisyonu (IFWC)  güçlerini birleştirip dört farklı yaş grubundaki çocukları gıda israfının olumsuz etkileri hakkında eğitmek, günlük hayattaki alışkanlıklarını değiştirmek ve gıdanın değerini daha iyi anlamaları için “İyilik Yap: Gıdayı Koru!” eğitim serisini geliştirdiler. Birçok dilde mevcut olan eğitim serisinin 10-13 yaş için olanının Türkçesi ise bugün yayımlandı.

GIDANI KORU kampanyası kapsamında da kullanılacak eğitim setiyle FAO ve paydaşları, genç tüketicileri gıda israfını azaltmak için günlük hayatta yapabilecekleri, edinecekleri alışkanlıklar ve sonunda bu bilgileri arkadaşları, aileleri ve çevreleriyle paylaşmaları teşvik edilecek.

Gıda Koruyucusu CANO

Geçtiğimiz yıl GIDANI KORU kampanyası, genç gıda koruyucularına gıda kaybı ve israfının doğamıza etkilerini ve israfı önlemek ve azaltmak için benimseyeceğimiz alışkanları anlatan bir animasyon video serisi çıkardı.

Bu videolarda kampanya maskotu CANO çocuklara gıdanın üretiminde yaşanan doğal kaynaklardaki israfı ve çiftlikten soframıza gelene kadar geçen süreci basit ve eğlenceli bir şekilde anlatıyor. CANO aynı zamanda çocuklara gıdalarını korumaları için, örneğin; ihtiyaçları kadarını satın alma ya da arta kalanları doğru bir şekilde saklama gibi neler yapabilecekleri hakkında bilgilendiriyor.

Videoları izlemek için Migros TV ve Gıdanı Koru web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

YAYINLAR

İyilik Yap: Gıdayı Koru Yaş Grubu 3 (10-13)

9 Kolay İpucu: Birlikte gıda israfını azaltabiliriz

İYİLİK YAP: GIDAYI KORU! Gıda israfını azaltmak için dokuz kolay ipucu

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Beslenme, Çocuk ve Bebek, Doğal Kaynaklar, Yeme İçme
Terbiyeli sebze yemeği

Şemsa Denizsel’in terbiyeli kereviz yemeğinden uyarladığım bir sebze yemeği anlatacağım.  Mevsim sebzelerini bolca kullandığım, terbiyeli, etsiz bir yahni gibi düşünebilirsiniz.

Kapat