Çok oturmak kadınların 8 yıl yaşlanmasına yol açıyor

Biliminsanları gün içerisinde 10 saatten fazla oturan ve az miktarda egzersiz yapan kadınların hücrelerinin, daha aktif kadınlara göre biyolojik olarak 8 yıl kadar daha yaşlı olduğunu öne sürdü.

Kaliforniya Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, 64 ile 90 yaşında olan ve günde 10 saatten fazla oturup 30 dakikadan daha az egzersiz yapan kadınların daha kısa telomerlere sahip olduğunu savundu.

Telomerler her bir DNA sarmalının ucunda bulunan ve kromozomları koruyan parçalara verilen isim. Tıpkı ayakkabı bağcıklarının ucundaki plastik parçalara benzeyen telomerlerlerin kısa olması, yapılan araştırmalar ile hastalıkların ve düşük kaliteli yaşam şartların sonuçları olarak kabul edilmiş.

TIKLAYIN: Oturmak sigara içmek kadar kötü mü?

Happy woman hiking together outdoors

Bu araştırmayı yapan biliminsanları uzun süre oturan ve hareketsiz bir yaşam süren kadınların hücrelerinin biyolojik olarak 8 yıl daha yaşlı olduğunu savunuyor. Araştırmacılar kronolojik yaş ile biyolojik yaş arasında yaşam tarzına göre farklar olabileceğini öne sürüyor.

Özellikle menopoz sonrası hastalıkların etkisi için 64 ile 95 yaşında 1,500 kadının hayatlarını inceleyen araştırmada, gün içerisinde aynı süre boyunca oturan kadınların yaptıkları egzersiz süresine göre farklılıklar olduğu da ortaya çıktı. En az 30 dakika kadar egzersiz yapan kadınlarda telomer uzunluklarının hiç egzersiz yapmayanlara göre daha uzun olduğu gözlemlenmiş.

Araştırmayı yapan biliminsanları bu yüzden egzersizlere erken yaşta başlayıp, ilerleyen yaşlara kadar düzenli olarak yapılmasını tavsiye ediyor. En azından yürümeyi hayatımızın bir parçası yapmayı öneren araştırmacılar, bu bulguların fiziksel aktivitenin en iyi önleyici ilaç olduğu gerçeğini desteklediğine de dikkat çekiyor.

Kaynak: Treehugger

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, Kendin yap, Kent, Kişisel Bakım, Ofis, Şifa, Spor, Yeşil alanlar
“Türkiye’de israf edilen gıdalar ile 10 milyon nüfuslu bir ülke doyar”

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'deki gıda israfı rakamlarını açıkladı.

Kapat