Denizlerin altının güzelliğini gösteren usta isim Kerim Sabuncuoğlu

Geçtiğimiz günlerde burada gördüğünüz fotoğrafı İngiliz Guardian gazetesinde görünce bir anda durakaldım. Fotoğraftaki balığın ağzındaki kanca, balığın çaresizliği ve acısı adeta hissediliyordu. Bu fotoğraf dünya’nın en önemli sualtı fotoğrafı yarışmalarından Oceanography Magazine’in düzenlediği “Ocean Photographer of the Year 2021” yarışmasının Yılın Koruma Fotoğrafçısı Ödülünü (Conservation Photographer of the Year 2021) kazanmış. Fotoğrafı çeken ise sualtı fotoğrafçılığının usta ismi Kerim Sabunbcuoğlu.

Bu fotoğrafın adı “Sessiz Çığlık”. Yarışmanın jürisinde yer alan dünyaca ünlü Cristina Mittermaier “Kara hayvanlarının yüz ifadeleri olur, aynı şey balıklar için geçerli değildir. Kerim bu fotoğrafta balığın dramatik yüz ifadesi sayesinde insanlar ile manevi bir bağ kurmayı başarmış” diyor. Fotoğraf en sevdiği ahtapot bacağının içerisine saklanmış balık iğnesine yakalanan, kendini kurtarmak için çırpınırken oltaya daha da çok dolanan ve sonunda boğularak ölen bir müren balığının fotoğrafı. “Balık terk edilmiş bir olta üzerinde ölmüştü. Balıkçılar oltalarını yada ağlarını ne sebepten olursa olsun suyun altında bıraktıklarında ağlar yıllarca öldürmeye devam ediyor buna “hayalet avcılık” deniyor. Ekonomik hiç bir değeri olmadığı gibi hem dalgıçlar için büyük bir tehlike oluşturuyor hem de plastik çöp olarak çevre kirliliğine sebebiyet veriyor. O ağları orada bırakmak yada bırakmamak tamamen insani, vicdani bir durum. Ben de bu fotoğraf ile aşağıda boş yere ölen bir canlının sessiz çığlığını insanla paylaştım.” Fotoğrafı Londra’nın Thames Nehri kıyısında ünlü Tower Bridge’in yanında halka açık bir şekilde sergilenirken Kerim Sabuncuoğlu “Ödülü kazanmak tabi ki büyük bi onur , ancak verdiği mesaj ile bir tane canlının bile hayatını kurtarabilecek olduğumu bilmek inanılmaz bir his” diyor. Kerim Sabuncuoğlu’yla çok keyif alacağınızı düşündüğümüz röportajı buradan seyredebilirsiniz.


İki defa sualtı görüntüleme Türkiye Şampiyonu olan Sabuncuoğlu dünya şampiyonalarından, avrupa şampiyonalarıdan Türk Milli takımı forması ile hep madalya ile dönmüş. Son olarak Jacques Yves Cousteau’nun 1959 yılında kurduğu CMAS Dünya Sualtı Konfederasyonu Görüntüleme Kurulu Başkanlığı görevine getirilen Kerim Sabuncuoğlu Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu için “büyük yardımlarını gördüm, onların desteği ile bu koltukta oturan ilk Türk oldum” diyor.

BUNU DA OKU:  Anadolu yakası sürdürülebilir giyim rotası
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Ekoloji, Genel, Hayvanlar, İklim Değişikliği
24 Eylül Küresel İklim Grevi’nden çarpıcı görüntüler

Hükümetlerin ve karar alıcıların iklim krizinin etkilerini azaltmak için acil ve etkili yöntemlere başvurmalarını talep eden eylemcilerin objektiflere yansıyan çarpıcı...

Kapat