Doğal bir antidepresan ve yanık tedavi edici: Sarı kantaron

St. John’s Wort diye anılan sarı kantaron’un elde edildiği bitkinin latincesi Hypericum perforatum olarak literatürde geçer. Çiçeklenme zamanında toplanan topraküstü kısımlar preparat olarak kullanılmaktadır.

Komisyon E tarafından MAO inhibitörleri sınıfına alınan bir bitki olan sarı kantaron; dahilen antispazmodik, kabız, yatıştırıcı, kurt düşürücü, depresif ruh hali, huzursuzluk, sinir bozukluğu, haricen ise antiseptik ve yara iyi edici olarak kullanılmaktadır.

Özellikle yanık tedavisinde oldukça etkilidir. Bilinen bir kontrendikasyonu olmamakla birlikte her bitki doğaldır, dolayısıyla zararsızdır anlayışından hareketle değil fakat uzman bir doktor görüşünden yola çıkılarak kullanılmasında yarar vardır.

Pek çok farklı preparatı kullanım amacına yönelik olarak piyasada bulunabilen bu bitkinin yanık tedavisi için etkili olduğu bir reçeteyle yazımızı sonlandıralım.

Haricen kullanabileceğiniz yağlı bir preparat önerisini sizlere aşağıda sunuyorum.

100 g çiçek 250 g zeytinyağı içerisine konur. Ara sıra çalkalanarak 15 gün güneşte bırakılır. Süzülür. Yanık bölgeye uygulanır.

*Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Yüksek Lisans ders notlarından derlenmiştir.

BUNU DA OKU:  Boğaz ağrısına 7 doğal reçete
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Kendin yap, Şifa
Ev yapımı cilt toniği

Elma sirkesi bir çok cilt temizleme toniğinden çok daha iyi sonuç veriyor.

Kapat