Doğal sıva, mantarlar ve doğum günü : 16-22 Temmuz haftasının 7 çevre dostu etkinliği

16 Temmuz Pazartesi – 19:00 – Beşiktaş Kooperatifi Girişimi 1. Yaşını Kutluyor

Gıda üretiminin günden güne büyük şirketlerin kontrolüne geçtiği bir süreçte, küçük üreticilerin toprağı işleyebilecekleri, herkesin adil ve sağlıklı gıdaya aracısız erişiminin kolaylıkla sağlandığı, yaşamlarımızı ve gıda sistemimizi etkileyen kararların alınması sürecinde söz hakkına sahip olabilmemiz hayali ile kurulan Beşiktaş Kooperatifi 1. yaşını kutluyor.

Kooperatif, 16 Temmuz Pazartesi günü Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda ağaçların serin gölgesinde sohbet etmek, doğum günlerini kutlamak ve üreticilerden gelen doğal ürünlerden almak isteyenleri etkinliğe davet ediyor. Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

19 Temmuz Perşembe – 19:00 – Besin, Toprak, Mutluluk: Rekabet ve Kaygının Olmadığı Bir Yaşam

Doğa ile uyumlu bir yaşamı ve doğal tarımı konu alan “Besin, Toprak, Mutluluk: Rekabet ve Kaygının Olmadığı Bir Yaşam”ın İstanbul’daki ikinci gösterimi Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nda gerçekleşecek. Çevirisini Cemre Kontacı’nın ve Doğal Tarımın Yolu’nun çevirmeni Meltem Altan’ın yaptığı belgeselin gösterimine katılım ücretsiz.

Belgesel durakları Japonya, Güney Kore ve Birleşik Devletler olan, gıdaya (ve hayata) dair bakış açımızı sadelik ve şiirsellikle altüst edecek muhteşem bir yolculuk olarak tanımlanıyor. Belgeselde Yoshikazu Kawaguchi (Japonya), Seonghyun Choi (Güney Kore) ve Larry Korn’un (Birleşik Devletler) yanı sıra bir düzine çiftçi, şef aşçı ve şehirli de doğal tarım hareketinin günümüz öncüleri olarak konu alınmış.

Salon kapasitesi yaklaşık olarak 35 kişi ile sınırlı olduğundan, kesin olarak katılacakların Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı ile iletişim kurarak rezervasyon yapmaları gerekiyor. 02123472425 numarasını arayarak veya kultur@kulturbilinci.org adresine e-posta göndererek rezervasyon yaptırabilirsiniz. Etkinliğin Facebook dsayfasına buradan göz atabilirsiniz.

19 Temmuz Perşembe – 18:30 – Nishnova – Together / Tarımsal Sosyal Girişimcilik

Sosyal girişimcilik denilince ilk akla gelen, www.good4trust.org‘un kışkırtıcısı Dr. Uygar Özesmi ve www.tarlamvar.com‘un kurucusu Ata Cengiz ilk konuklarımız olarak 19 Temmuz 2018 tarihinde, Saat: 18.30 ‘da, NishNova ‘da sizlerin sorularını yanıtlamak, bu dünyayı daha iyi anlamımıza yardımcı olmak için sizleri bekliyor olacaklar.

Startup veya girişimcilik denilince akla ilk yazılımsal ve donanımsal yeniliklerin doğrudan tüketiciyle buluşması gelir. Oysa bu yenilikler sadece perakende odaklı sanayi üretimi alanında değil akla gelen diğer tüm sektörleri kapsadığı unutulan bir gerçektir. Gelişimin ve yeniliklerin en güçlü yaşandığı sektörlerden biri olan tarım sektöründe örnek iki sosyal girişimcilik yapısı bu ve benzeri konuları ele alacak.

Nişantaşı Üniversitesi Maslak 1453 Kampüsü’nde gerçekleşecek etkinliğe kayıt için burayı tıklayıp formu doldurmanız yeterli.

19 Temmuz Perşembe – 17:00 – Çocuklarla ‘Toprağın İletişim Ağı: Mantarlar’ Atölyesi

EkBiçYeİç, İyiEkim ve TINKERSTUDIO tarafından düzenlenen bu etkinlikte +5 yaş grubu için mantarların nasıl ve nerelerde büyüdüklerini, doğal yaşamın sürdürülmesindeki rollerini, ağaç, bitki ve toprak iletişimindeki etkilerini, mantar türlerini ve evde kendi mantarımızı yetiştirmek için nelere ihtiyaç olunduğu eğlenceli oyunlarlar ele alınacak.

Akmerkez terasında bulunan kent bahçesinde düzenlenecek bu etkinliğe katılım ücretsiz. Ama önceden kayıt yaptırmak için info@ekbicyeic.com adresine mail atabilirsiniz.Etkinliğin Facebook sayfasına buradan göz atabilirsiniz.

20 Temmuz Cuma – 11:00 – Potlaç Kadın Emeği Pazarı 2018

Kadıköy Belediyesi’nin Potlaç projesi kapsamında yeni dönem Moda’da başlıyor. El emeği ürünlerini kış boyunca Caddebostan’daki Potlaç Dükkân’da sergileyen kadınlar, yazın gelişiyle birlikte açık havaya çıkıyor.

Kadınlar, stantlarda el emeği ürünlerinin satışını yapacak. 25 Mayıs’tan itibaren her cuma, cumartesi ve pazar günü 11:00-22:00 saatleri arasında açık olacak Potlaç Moda Satış Alanı’nda, Kadıköylü kadınlar/LGBTİ’ler ve kadın/LGBTİ örgütleri bir arada yer alarak, hem dayanışmayı güçlendirecek hem de ürünlerini sergileyecekler. Potlaç Dükkân da Kasım ayına dek salı, çarşamba ve perşembe günleri hizmet verecek.

21 Temmuz Cumartesi – 10:30 – Begüm Yaramancı ile Yaz Turşuları Atölyesi

Yazın ihtiyaç duyduğumuz serinliği; şekerli, glükoz şurubu içeren, asitli ürünlerle değil, doğal turşu sularıyla bulmak için EkBiçYeİç ve Turşu Kraliçesi Begüm Yaramancı sizi kendi turşularınızı yapmaya, sularıyla da serinlemeye davet ediyor.

Yaklaşık 2 saat sürecek atölye çalışması, turşu yapımına giriş niteliğinde teorik bilgilendirmeyle başlayacak. Salatalık, fasulye, fındık turp, bamya, yeşil biber vb. mevsim sebzeleriyle yaza uygun yöntemlerle yapılacak turşu kurma uygulamasının ardından, siz de kendi turşunuzu Begüm Yaramancı rehberliğinde kurabileceksiniz. EK BİÇ YE İÇ katılımcılar için mevsim sebzelerini, tuz ve baharatları, kavanozları tedarik ediyor olacak.

Atölye ücreti 150 ₺ + KDV olarak belirlenmiş, katılmak için info@ekbicyeic.com adresine e-posta göndermeniz yeterli.

22/29 Temmuz – Doğal Sıva Atölyesi

Tezekevler ekibi, 2017 yılında gerçekleştirilen doğal sıva atölyesinden aldığı olumlu geri dönüşler ile tekrar bir araya gelmeye ve hem pratik hem de teorik anlamda eksiksiz bir eğitim düzenlemeye karar vermiş. Var olan yapılarda uygulanacak teknikler toprak kaba sıvalardan suya dayanıklı tadelakt sıvalara kadar farklı sıva çeşitlerini kapsayacak, katılımcıların sıva konusunda hem pratik hem de teorik anlamda sağlam bir temel oturtması hedeflenecek.

Tıpkı geçen sene olduğu gibi bu yıl da İstanbul yakınlarındaki Gündönümü Süt Çiftliği katılımcıları 2016’da başlayan Tezekevleri doğal bina projesinin bir parçası olarak misafir ediyor. Atölye boyunca, daha önceden çiftlikte inşa edilen saman, toprak ve ahşap gibi doğal malzemelerden yapılmış gerçek evler üzerinde çalışılacak.

Atölye içeriği, ayrıntılı bilgi ve kayıt için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Etkinlikler, Kent
Talk pudrası, asbest ve yumurtalık kanseri: Johnson&Johnson 4 milyar 650 milyon dolar tazminat ödeyecek

Talk pudrasının kadınlarda yumurtalık kanserine yol açtığı iddiası ve Johnson&Johnson'a konu ile ilgili açılan davalar yıllardır devam ediyor. 2016 yılında...

Kapat