Egzersizin yeşil hali

Vücuduna verdiğin önemi doğaya da veriyor musun? Doğaya zarar vermeden, ona iyi davranarak egzersiz yapma yollarına bir göz at deriz…

 

eg1

İşe şişenden başla!

Egzersiz yaparken dehidre olmamak, düzenli aralıklarla su tüketmek çok önemli. Hemen bugün plastik şişelere veda et, BPA içermeyen metal şişelerden edin ve her seferinde güvendiğin suyu doldurduğun şişeni yanına alarak hem kendin hem de doğa için ilk adımı at. Koşu bantlarının dev karbon salımına sebep olduğunu unutma.

 

eg2

Hedefe doğayı koy

Sıcak havada akşam yürüyüşleri yaz aylarının ideal sporu. Hem bünyeni çok zorlamaz hem de açık havada kendini daha iyi hissetmeni sağlar.Akşam yürüyüşlerine çıkmadan önce kendine hedef koy, eline bir çöp torbası al ve torbanı çöple doldurmadan eve dönmeyeceğine söz ver. En yakındaki parka doğru yola koyul. Sağa sola atılmış plastik şişe ve ambalajları toplarken eğilme kalkma egzersizi de yapmış olursun. Aynı uygulamayı yanına aldığın bir poşet mamayı tüm mahalledeki hayvanlara dağıtırken de yapabilirsin.

 

gty_gym_towel_jef_120817_wmain

Havluyu yerine as

Evde ya da spor salonunda egzersiz yapıyorsan, çalışman bitip duşa girmeden kurulandığın bir havlun mutlaka vardır. Terini sildiğin bu havluyu her seferinde kirli sepetine atmana hiç gerek yok, birkaç kez kullanabilirsin, nasılsa hemen ardından duşa giriyorsun.

 

power-p1050550Egzersize zaman bulamıyorsan, sözüm sana!

Her gün belirli bir zaman dilimini egzersize ayırmak özellikle uzun çalışma saatleri olanlar için oldukça zor. Bunun yerine günlük aktivitelerini egzersize dönüştürmeye çalışabilirsin. Market ve işe yürüyerek ya da bisikletle gitmekle başlayabilirsin. Köpeği gezdirmek, alışverişi market yerine biraz daha uzakta olan pazarlardan yapmak, 15 dakikanın altındaki tüm mesafelere yürüyerek gitmek hem taşıt kullanımını azaltır hem de vücuduna çok iyi gelir.

BUNU DA OKU:  Doğa koruyucusu yetiştiriyorum

 

eg3

Yediklerine dikkat

Spora başlamadan önce suni olan hiçbir şey tüketme. Organik yoğurt, meyve ve buzları blender’da karışıp kendine süper sağlıklı bir smoothie hazırlayabilir ya da organik besin barlarından tüketebilirsin.

 

eg4

Takımını kur öyle gel

Tek başına yollara düşeceğine kendine bir ya da birkaç egzersiz partneri bul, böylece arkadaşlarını ekmeye utanıp kendine verdiğin egzersiz sözüne daha sadık kalırsın. Futbol, voleybol, yüzme gibi alet gerektiren sporları takım halinde yaparsan arkadaşlarında bulunan malzemelerden yararlanıp yeni spor malzemeleri satın almanın önüne de geçebilirsin.

Durma haydi kalk, sıcağı bahane etme, spora bugün başla!

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gıda, Hayat, Spor, Yeme İçme
Sıcakta dikkat edilecekler

Sıcaklık rekorları kırılırken serin kalarak kendimizi korumamız gerekiyor.

Kapat